Súčasťou riešenia migrácie má byť “fond pre Afriku”

Zdroj: Európsky parlament

Ohlásil to eurokomisár zodpovedný za rozvojovú politiku Neven Mimica v rozhovore so skupinou novinárov.

Hovoril s nimi pri príležitosti blížiaceho sa summitu OSN v New Yorku na úrovni hláv štátov. Dohodnúť má nové globálne rozvojové ciele (Sustainable Development Goals, SDGs).

Predseda Jean-Claude Juncker prednesie zajtra pred plénom Európskeho parlamentu v Štrasburgu svoju prvú výročnú reč o stave únie. Očakáva sa, že sa v nej bude do veľkej miery zaoberať práve otázkou utečeneckej krízy z pohľadu vnútorných vecí, z pohľadu bezpečnosti aj prerozdeľovania utečencov.

Na poli rozvojovej politiky by mal podľa Nimicu ohlásiť vytvorenie fondu určeného regiónom, z ktorých prichádza väčšina migrantov. Mimica spomenul oblasť Sahelu, oblasť čadského jazera, tzv. rohu Afriky a celý severný región. Fond by mohol pracovať s objemom 1,5 miliardy eur.

K dispozícii sú aj európske prostriedky z obálky pre vnútorné veci, humanitárnu pomoc a civilnú ochranu (ECHO), ktoré sa môžu použiť na uľahčenie návratu migrantov a predchádzanie ich opätovnému odchodu.

„Našim hlavným cieľom v oblasti rozvoja pokiaľ ide o migračné otázky je opätovná integrácia ľudí v ich mieste pôvodu,“ povedal Mimica.

Na otázku EurActiv, aby okomentoval fakt, že migrácia zbavuje niektoré rozvojové krajiny ich strednej triedy, Mimica hovorí, že EÚ berie tento problém „veľmi vážne“. Škody, ktoré sa udiali bude ale podľa neho veľmi ťažké napraviť.

Eurokomisár súhlasí s tým, že ani v rozvojovej politike nemôže Európa ostať v režime akoby sa nič nestalo.  

Rád by videl, aby členské krajiny EÚ a európsky rozpočet vedeli ročne vygenerovať dodatočné 4 miliardy eur na oficiálnu rozvojovú pomoc. EÚ by tak bola schopná splniť cieľ 0,7 % HDP na oficiálnu rozvojovú pomoc do roku 2030, k čomu sa zaviazala na júlovej konferencii o financovaní rozoja v etiópskej Addis Abebe. 

Minulý rok sa oficiálna rozvojová pomoc EÚ zvýšila o 2 miliardy eur. Tento rok sa očakáva navýšenia o 4 až 5 miliárd a to napriek tomu, že niektoré krajiny, vrátane Slovenska, svoju oficiálnu rozvojovú pomoc znížili.