Summit EÚ-Afrika bude v decembri

Krátka správa

Portugalský minister zahraničných vecí, Luís Amado oznámil v sobotu 18. augusta, že plánovaný summit EÚ – Afrika sa uskutoční ku koncu portugalského predsedníctva 8. až 9. decembra 2007 v Lisabone.

História summitov EÚ- Afrika je pomerne krátka. Prvý sa konal v Káhire v roku 2000 rovnako pod patronátom vtedajšieho portugalského predsedníctva. Jeho pokračovanie bolo dlho v európskej agende, malo sa uskutočniť v roku 2003, bolo však odložené na neurčito. EÚ uvalila sankcie na Zimbabwe kvôli zmanipulovaným voľbám pri znovuzvolení Mugabeho. Následne bolo 100 ľudom blízkym jeho režimu zakázané cestovať do Únie. Británia najhorlivejšie protestovala proti účasti prezidenta Zimbabwe Roberta Mugabeho.

Zatiaľ nie je jasné, či sa kontroverzný africký politik na summite zúčasní.  Podľa Amada sa záležitosť vyrieši diplomatickou cestou, napriek tomu, že ešte v júni prahlásil, že Mugabe na summite nebude vítaný. Dnes sa skôr predpokladá, že mu Portugalsko účasť na summite nezakáže a zvolí sa prístup, podľa ktorého to nie je to summit o Mugabem ale o posilnení vzťahu medzi dvoma kontinentmi.