Summit EÚ-Rusko: Medvedev pôjde v Putinových stopách

Pozadie

Summit EÚ-Rusko sa bude konať v sibírskom meste Khanty-Mansiysk, 26. a 27. júna a očakáva sa, že odštartuje rokovania o základnej zmluve, ktorá upravuje vzťahy medzi EÚ a Ruskom. Po 18 mesiacoch, kedy novú dohodu a partnerstve a spolupráci blokovali najprv Poľsko a neskôr Litva, by sa veci mohli dať do pohybu.

Otázky

„Kontinuitu“ ako kľúčové slovo, ktoré bude charakterizovať vzťahy medzi Bruselom a Moskvou opakovane pred novinármi používal Vladimir Chizhov, veľvyslanec Ruskej federácie pri EÚ. Ruský diplomat vyhlásil, že EÚ a Rusko nikdy nebudú rovnakí, ale vždy budú „komplementárni a budú sa navzájom potrebovať“. Je preto podľa neho v záujme oboch strán, aby nová dohoda o „strategickom partnerstve“ uzrela svetlo sveta. Dodal, že Rusko ani tak nepotrebuje dlhý detailný dokument, ako „rámcovú zmluvu ponechávajúcu priestor pre sektorové dohody“.

  • Tvrdý postoj ku Kosovu

Chizhov dal jasne pred novinármi najavo, že Rusko nepripustí pretvorenie misie OSN UNMIK v Kosove a prenos jej úloh pod velenie EÚ. Únia dúfala v riešenie, na základe ktorého misia EULEX preberie úlohy od UNMIK, pričom verila vo flexibilnejšiu reakciu z Moskvy a Belehradu.

Rusko však podľa veľvyslanca akceptuje misiu EÚ len v takom prípade, ak bude ošetrená rezolúciou Bezpečnostnej rady OSN (ktorú blokuje Rusko) a ak takáto rezolúcia uzná suverenitu Srbska nad územím Kosova. Väčšina členských krajín EÚ ale nezávislé Kosovo oficiálne uznala. Chizhov vyjadril spokojnosť s odvolaním šéfa misie UNMIK Joachima Rückera a naznačil, že Moskva bude pozorne sledovať kroky jeho nástupcu, talianskeho diplomata Lamberta Zanniera.

  • EÚ bude vysvetľovať protiraketovú obranu

Rusko pravdepodobne na summite otvorí otázku plánovaného amerického protiraketového štítu na európskom území.

Vo februári minulého roku Česká republika a Poľsko súhlasili s plámi Spojených štátov inštalovať portiraketový systém, ktorý by vedel chrániť pred potenciálnou hrozbou raketového útoku z Iránu.

„Máme jedno otázku, ktorú sa chceme spýtať: Ako je možné, že dva členské štáty EÚ rokovali s treťou krajinou o raketovej obrane bez toho, aby konzultovali EÚ“, pýtal sa Chizhov. Na otázku EurActiv-u, či nejde len o pokus uviesť EÚ do rozpakov, veľvyslanec odpovedal, že chce len „otestovať potenciál Európskej bezpečnostnej a obrannej politiky.“

rozhovore pre EurActiv.sk hovorí o ruskom vnímanú EÚ prof. Piotr Dutkiewicz: „Rusi sú zmätení, pretože pri type zahraničnej politiky, ktorú robia sa viac orientujú na bilaterálne vzťahy, než na multilaterálne. Takže majú veľký problém pochopiť, čo to Európska únia je. Nevyplýva to z nevedomosti, študujú Úniu a presne vedia kto je kto, kde a prečo. Problém je, že nevedia ako sa s tým vyrovnať. (…) Zmätení su najmä z toho, že sa môže stať, že EÚ napreduje v rokovaniach s Ruskom a potom môže jedna krajina zablokovať celý proces…“, myslí si Dutkiewicz, ktorý v Bratislave prednášal v rámci projektu Excelentná univerzita.

  • Irónia Lisabonskej zmlvy

Nie bez nádychu irónie robil ruský veľvyslanec narážky na krízu, ktorá sprevádza odmietnutie Lisabonskej zmluvy v Írsku, keď povedal, že podľa všetkého sa Rusko bude ešte nejaký čas naďalej stretávať s novými predsedami Európskej rady každých šesť mesiacov.

„Nie je to celkom znamením sily EÚ, samozrejme, ale budeme sledovať ďalší vývoj“, povedal na margo zmluvy Chizhov.

Podľa jeho slov je Moskva pripravená diskutovať o „zamrznutých konfliktoch“, najmä o napätí vo vzťahoch s Gruzínskom kvôli Abcházsku. Ako povedal, Rusko „pomohlo dohodnúť“ nedávnu návštevu šéfa zahraničnej politiky EÚ Javiera Solanu v Abcházsku a údajne cíti, že odkaz EÚ vyzývajúci Tbilisi a Suhumi k zdržanlivosti bol „užitočný“.

  • Futbalová diplomacia

Rusko bude hrať proti Španielsku v semifinále Eura 2008 v predvečer summitu. Stretnutie sa začína pomerne neskoro, o 00:45 miestneho času. „Všetko čo môžem povedať je, že prezident Medvedev bude zápas sledovať“, komentoval ruský diplomat a našpecifikoval, či mu bude pri tom robiť spoločnosť nejaký iný politik. EÚ bude na summite zastupovať slovinský premiér a súčasný predseda Európskej rady Janez Janša, predseda Európskej komisie José Manuel Barroso s niektorými komisármi a vysoký predstaviteľ EÚ pre SZBP, Španiel Javier Solana.

Pozície

Obavy, že po neúspešnom írskom referende o Lisabonskej zmluve sa môže oslabiť postavenie EÚ ako strategického partnera Ruska vyslovila v rozprave k prípravám summitu v EP europoslankyňa Zita Pleštinská (EPP-ED). „Kompetencie EÚ v oblasti spoločnej energetickej politiky sú zakotvené práve v Lisabonskej zmluve“, pripomenula poslankyňa. Podľa nej má Rusko tiež eminentný záujem vyjednávať v otázkach energetiky s EÚ ako s celkom.

Európski lídri by mali, ako povedala, prizvukovať Rusku, že by nemalo používať dodávky energie ako nástroj politického nátlaku nie len voči členským štátom EÚ, ale ani voči štátom bývalého Sovietskeho zväzu, predovšetkým voči Ukrajine.

Potrebu jednotného postupu Únie spomenul aj europoslanec Miroslav Mikolášik (EPP-ED). „Nesmieme prehliadať, že vo vzťahoch medzi Úniou a Ruskom sa vyskytujú viaceré problematické aspekty. V týchto otázkach treba mať pochopenie pre záujmy a stanoviská partnera, zároveň však musíme otvorene a pevne prezentovať svoj vlastné postoje.“