Summit EÚ-Rusko: Zoznam sporných bodov

Komisárka pre vonkajšie vzťahy Benita Ferrero-Waldner vo svojom prejave na summite EÚ – Rusko v Chabarovsku pripustila, že spoločné vzťahy boli poškodené minuloročnou vojenskou inváziou Ruska do Gruzínska a plynovým sporom medzi Ruskom a Ukrajinou. „V našich vzťahoch je naozaj veľká tmavá škvrna,“ priznala. Doplnila však, že súčasná situácia je už o čosi lepšia.

Energetika

Jednou z hlavných tém schôdzky na najvyššej úrovni bola energetika. Delegácia EÚ prišla s návrhom, podľa ktorého by malo Rusko uznať princíp, že dodávky energetických surovín nemožno zastaviť, ak medzi dodávateľskou a tranzitnou krajinou existuje obchodný spor.

"Rusko nedalo a nebude dávať žiadne ubezpečenia o neopakovaní krízy. Na našej strane nie sú žiadne problémy, všetko je v poriadku. Ubezpečenia by mal dávať ten, kto má za plyn platiť," vyhlásil ruský prezident Medvedev. Súčasne vyzval krajiny EÚ, aby pomohli Ukrajine s platením účtov za zemný plyn a tým pomohli i predísť prípadnému ďalšiemu prerušeniu dodávok.

Ruská strana označila za mŕtvu tzv. Energetickú chartu. Dokument chce ruský prezident nahradiť globálnou dohodou. Medvedevovi sa tiež nepáči liberalizácia energetiky, ako ju presadzuje EÚ. Michail Margelov, predseda Zahraničného výboru hornej komory ruského parlamentu, v tejto súvislosti vyhlásil: "Rusko, rovnako ako väčšina ťažobných krajín nemieni ťažbu a tranzit ropy a plynu zbaviť štátnej kontroly," cituje český denník Hospodářské noviny.

Východné partnerstvo a WTO

Lídri EÚ sa tiež snažili presvedčiť ruského prezidenta, že iniciatíva Východné partnerstvo sa nezameriava na obrátenie Bieloruska, Ukrajiny, Moldavska, Gruzínska, Arménska a Azerbajdžanu proti Rusku. Medvedev v tejto súvislosti vyhlásil: „Čo nechceme, je, aby sa Východné partnerstvo zmenilo na partnerstvo proti Rusku.“

Jednou z dôležitých otázok tiež bol medzinárodný obchod. Poradca Kremľa pre zahraničnú politiku varoval, že Rusko stráca trpezlivosť, pokiaľ ide o jeho viac ako 10-ročnú snahu vstúpiť do 153-člennej Svetovej obchodnej organizácie (WTO).

Komisárka pre obchod Catherine Ashton vylúčila uzatvorenie novej dohody o strategickom partnerstve a spolupráci s Ruskom skôr, než sa stane členom WTO, a vyzvala ruského prezidenta, aby sa jeho krajina vzdala protekcionistických opatrení.

„Vstup do WTO dláždi cestu širšej dohode o voľnom obchode, ktorú potrebujeme,“ vysvetlila komisárka. Doplnila, že „Rusko musí ukázať, že je odhodlané posunúť sa k členstvu vo WTO a súčasťou toho je i neuvaľovanie nových ciel, ktoré poškodzujú obchod“.

EurActiv/Reuters