Summit NATO v tieni afgánskej krízy

Summit NATO v Rige

Krátka správa

Kto bude hasiť požiar v nepokojnom Afganistane? Briti, Holanďania a Kanaďania už sú v najnebezpečnejších regiónoch, Nemci, Taliani, Francúzi a Španieli by tam radšej nešli. Mandát ich jednotiek je prakticky obmedzený na relatívne pokojný sever, nebezpečnému juhu krajiny sa vyhýbajú. Uvažuje sa, že by na juhu boli nasadení aj slovenskí ženisti pôsobiaci v afganskej misii.

Podľa Nicholasa Burnsa, amerického zástupcu ministra zahraničných vecí pre politické záležitosti, je to problém. „V podstate to znamená, že ak sa veliteľ rozhodne krízovo zmeniť nasadenie jednotiek, nemôže to urobiť rýchlo. Musí počkať na rozhodnutie hlavných miest a to nás spomaľuje a nedovoľuje nám to splniť misie, ktoré musíme splniť.“ Burns nazval Afganistan „otázkou číslo jeden“ na summite NATO 27.-28. novembra 2006 v Rige.

Nemecká kancelárka Angela Merkel odmietla akúkoľvek možnosť nasadenia nemeckých jednotiek na juhu krajiny.

Summit rokuje aj o možnosti rozšírenia úlohy NATO, aby sa stalo globálnou, nie len transatlantickou alianciou. Môže to znamenať užšie vzťahy s Austráliou, Južnou Kóreou, Japonskom, ktoré už majú v Afganistane jednotky. Francúzsko také niečo odmietlo.

Lídri krajín NATO sa zaoberajú aj otázkou ruskej kontroly nad európskymi zásobami zemného plynu a plynovodmi.

Slovensko zastupuje prezident Ivan Gašparovič.