Summit zareaguje na nočné rokovanie v Minsku

(zdroj: Présidence de la République française – Élysée.fr)

Mnohí európski politici dúfajú, že štvorstranné mierové rokovania v bieloruskom hlavnom meste prinesú zlom v konflikte Ukrajiny s proruskými povstalcami. Vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Federica Mogheriniová ich považuje za „bod obratu“ k lepšiemu alebo k horšiemu.

Európski predstavitelia prikladajú stretnutiu prezidentov Ruska, Ukrajiny, Francúzska a nemeckej kancelárky Merkelovej veľkú váhu. Svedčí o tom aj to, že platnosť nových sankcií odložili až na pondelok, kedy bude jasný výsledok diplomatickej iniciatívy. Francúzsky prezident François Hollande varoval, že odmietnutie mierového plánu môže znamenať vojnu.

„Ak sa dosiahne dohoda, neznamená to ešte, že zmiznú všetky ťažkosti. Ale ak výsledok rokovaní bude negatívny, potom všetky možnosti, akýkoľvek vývoj, ktorý si možno predstaviť, bude uskutočniteľný a niektoré z týchto perspektív sú znepokojujúce,“ povedala v stredu Mogheriniová.

Neformálny summit sa mal pôvodne sústrediť na hrozbu terorizmu a prehĺbenie spolupráce v rámci hospodárskej a menovej únie . Na program pracovného obedu hláv štátov sa dostanú až po Ukrajine. O vývoji na východe krajiny by mal v Bruseli hovoriť prezident Petro Porošenko.

Zlyhanie hodnôt

Svoje stanovisko k takmer rok trvajúcej kríze včera na parlamentnom výbore pre európske záležitosti prezentoval premiér Robert Fico. Podľa neho sú udalosti na Ukrajine dôkazom toho, že sa zabudlo na akékoľvek hodnoty v medzinárodnej a svetovej politike.

„Žiadne hodnoty neexistujú. Ide o jasný mocenský súboj a jediným riešením je aké-také nastavenie rovnováhy vo svete. Ak nebude nastavená, tak Ukrajina bude dlhodobo predmetom vojenského konfliktu,“ varoval premiér.

Naďalej je presvedčený, že doterajšie sankcie nezmenili vôbec nič na zabíjaní ľudí a na zmenšení napätia. Zopakoval, že slovenská vláda je proti dodávkam zbraní, ale nemôže v tom členským štátom Severoatlantickej aliancie zabrániť.

EurActiv.sk/TASR