Švajčiarka vyšetrí vojnu v Gruzínsku

Kto konflikt vyprovokoval, aké boli dôvody a pozadie vojenskej intervecie a či bolo porušené medzinárodné právo. Na podobné otázky by mala dať odpoveď komisia na čele s Heidi Tagliavini. Úlohou ju poverili na podelkovom stretnutí v Bruseli ministri zahraničia EÚ, infomuje Deutche Welle a švajčiarsky TagesAnzeiger.

Skúsená diplomatka zastávala v rokoch 2002-2006 post šéfky pozorovateľskej misie OSN v Gruzínsku UNOMIG, kde vyjednávala prímerie medzi gruzínskou vládou pod vedením Ševardnadzeho a abcházskymi separatistami. Misia následne monitorovala dodržiavanie prímeria. Tagliavini pôsobila tiež na severnom Kaukaze, v Čečensku pod patronátom OBSE.

Jej menovenie ešte nie je oficiálne, rovanko ako ešte nebol schválený jej presný mandát. Tagliavini by mala stáť ma čele vyšetrovacej komisie, ktorú bude financovať Európska únia. Nemecký minister Frank-Walter Steinmeier vyzval Moskvu a Tbilisi, aby s ňou vo všetkých ohľadoch spolupracovali. 

Úloha, ktoru bola švajčiarska diplomatka poverená bude ťažká, ak nie nemožná. Mierová konferencia v Ženeve, kde si mali Gruzínsko aj Rusko sadnúť za jeden stôj z pred dvoch týždňov zlyhala. Druhé kolo je naplánované na 18. november. 

Záverečná správa, ktorú má komisia predložiť okrem EÚ aj Organizácii pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) a Organizácii spojených národov (OSN) by podľa očakávaní mala vniesť viac svetla od pozadia konfliktu. I najväčší odporcovia Ruska so znepokojením prijímajú množiace sa právy o tom, že útok Tbilisi na juhoosetské mesto Cchinkvali nebol v súlade s pravidlami vedenia ozbrojeného konfliktu.

Švajčiarska diplomacia má na Kaukaze dobré meno. Po rozpade Sovietskeho zväzu a vyhlásení nezávislosti Gruzínska, vypukla medzi vládnymi silami a separatistickými ozbrojencami z Abcházska vojna, ktorá trvala dva roky. V mene OSN dojednal prímerie iný významný švajčiarsky diplomat, Edouard Brunner.