Švajčiarsko zakázalo Kaddáfího, Líbya Schengen

Zdroj: Flickr.com

Podľa Európskej komisie je reakcia Líbye neprimeraná. „Európska komisia ľutuje jednostranné a neprimerané rozhodnutie líbyjských úradov pozastaviť vydávanie víz občanom krajín patriacich do Schengenu. Komisia tiež ľutuje, že cestujúcim, ktorí legálne získali víza pred týmto opatrením, bol odopretý vstup do Líbye“, napísala eurokomisárka pre vnútorné veci Cecilia Malmström v oficiálnom stanovisku. 

Správa, že odvetené opatrenia za kroky Bernu postihnú všetky schengenské krajiny bola potvrdená hovorcom talianskeho ministerstva vnútra, ktorého citovala agentúra Reuters v pondelok.

Agentúra cituje aj pracovníka líbyjského letiska, ktorý suspendáciu víz potvrdil. „Áno je to tak. Prijalo sa takéto rozhodnutie. Žiadne víza pre Európanov, okrem Britov“.

Líbyjská tlač citovala „vysokopostavený zdroj“, ktorý uviedol, že Švajčiarsko zostavilo zoznam 188 Líbyjčanov, ktorým bol odopretý vstup do krajiny. Na „čiernom liste“ majú byť aj líbyjský líder Muammar Kaddáfí a jeho rodina.

Ten istý zdroj zároveň dodal, že pokiaľ bude v platnosti takéto opatrenie zo švajčiarskej strany, Líbya bude odpovedať na "princípe reciprocity".

Švajčiarsko vstúpilo do Schengenu v roku 2008. Zóna bez hraníc má dnes 25 členov. Z členských štátov EÚ do nej nepatrí len Veľká Británia a Írsko a na vstup sa zatiaľ pripravujú Rumunsko, Bulharsko a Cyprus. Okrem tohto patria do Schengenu aj tri nečlenské štáty EÚ – Island, Nórsko a Monako.

Líbyjský zoznam, krajín ktorý sa objavil v tlači a má obsahovať výpočet krajín, ktorých občanom sa nemajú vydávať líbyjské víza ale vyzerá trochu inak. Sú na ňom aj Bulharsko, Rumunsko i Cyprus, naopak chýbajú na ňom Nórsko, Litva a Monako.

O vzniknutej situácii sa bude tento týždeň radiť Európska komisia, členské štáty EÚ aj ostatné schengenské krajiny. Podľa EK budú zvažovať „vhodnú reakciu“.

Maltskí občania, ktorí boli zastavení na letisku v Tripolise tvrdili, že s nimi bolo "zaobchádzané ako s rukojemníkmi". Podľa maltskej tlače boli 20 hodín zavretí v jednej miestnosti.

Švajčiarske médiá zase citovali talianskeho ministra zahraničia Franca Frattiniho, ktorý obvinil Švajčiarsko, že drží krajiny Schengenu ako rukojemníkov. Dodal, že Taliansko je pripravené pomôcť vyriešiť Bernu bilaterálny problém, ale nie na „úkor všetkých“