Švédsko požiada o vstup do NATO, Fíni to už urobili

Švédska premiérka Magdalena Andersson a líder koaličnáých centristov Ulf Kristersson oznamujú, že Švédsko požiada o členstvo v NATO. Štokholm, 16. máj 2022. Zdroj: EPA-EFE/HENRIK MONTGOMERY SWEDEN OUT

Švédska stredo-ľavá vláda rozhodla, že požiada o vstup do Severoatlantickej aliancie. V parlamente má tento krok širokú podporu. Susedné Fínsko oznámilo rovnaké rozhodnutie minulý týždeň.

Premiérka Magdalena Andersson oznámila rozhodnutie po debate v parlamente, kde získalo širokú podporu. Ani po vstupe do Aliancie nebude Švédsko súhlasiť s umiestnením vojenských základní či jadrových zbraní na svojom území.

Pre vládnych sociálnych demokratov je to výrazná zmena pozícií: sedem desaťročí boli proti vstupu do Severoatlantickej aliancie. Podporovali formálnu neutralitu, ktorú si krajina udržiavala viac ako dvesto rokov. Členstvo v NATO nemalo výraznú podporu ani u verejnosti.

Situáciu však zmenil ruský útok na Ukrajinu. „Európa, Švédsko a obyvatelia Švédska teraz žijú v novej a nebezpečnej realite,“ povedala počas parlamentnej rozpravy premiérka Andersson.

Rovnaký krok oznámilo minulý týždeň Fínsko.

Reakcia Ruska bola kritická. Zástupca ministra obrany Sergej Riabkov pre agentúru Ria Novosti vyhlásil, že týmto krokom sa bezpečnosť Fínska a Švédska nezvýši, pretože narastie politické a vojenské napätie.

Vstup Švédska a Fínska do NATO ešte môže zablokovať Turecko. Prezident Erdogan označil cez víkend obe krajiny za „útočisko pre teroristické organizácie“. Príčinou sporu je azyl, ktorý poskytli prenasledovaným predstaviteľom kurdských organizácií, ktoré Ankara označuje za teroristické. Turecko zatiaľ odmietlo ponuku Švédska a Fínska na diskusie.

Predstavitelia NATO a iných členských krajín však veria, že Turecko nebude rozšírenie vetovať. Kanadská ministerka zahraničných vecí Mélanie Joly na rokovaní v Bruseli vyhlásila, že prioritou je čo najviac skrátiť prístupový proces.

Ak budú severské krajiny úspešné, členom Severoatlantickej aliancie už nebudú len štyri krajiny EÚ: Cyprus, Írsko, Malta a Rakúsko. Rakúsky minister zahraničných vecí už oznámil, že jeho krajina sa do NATO nechystá. Argumentoval aj inou geografickou polohou než Fínsko a Švédsko, ktoré majú s Ruskom spoločné suchozemské, resp. námorné hranice.