Švédsko trvá na spoločnej zodpovednosti za utečencov

Tobias Billström podľa švédskej televízie SVT poznamenal, že až 90 % žiadostí o azyl v EÚ rieši 9 krajín. Údajne sú už z tejto situácie unavené.

Z 80 000 Sýrčanov, ktorí doteraz hľadali útočisko v Európe, smerovalo len do Švédska a Nemecka vyše 50 000.

Komisárka EÚ pre vnútorné záležitosti Cecilia Malmström v súčasnosti skúma porušenia pravidiel súvisiacich s migráciou v dvanástich členských štátoch únie. Eurokomisárka štátom hrozí, že si od nich nápravu vynúti súdnou cestou.

Hlavnými vstupnými bránami  pre migrantov do EÚ sú Grécko a Taliansko. Utečenci tu však zriedka žiadajú o azyl a zvyčajne ihneď zamieria na sever.

Podľa údajov Európskej komisie hranice Grécka a Talianska minulý rok prekročilo 20 000 Sýrčanov, ale iba 1 100 z nich v týchto dvoch krajinách požiadalo o azyl.

Švédsko, ktoré zaznamenáva rastúci príliv žiadateľov o azyl, zápasí s problémami poskytovania starostlivosti o deti, vzdelávania a bývania pre žiadateľov o azyl.

Billström povedal pre Wall Street Journal, že taliansky a grécky argument o tom, že väčšej akceptácii žiadateľov o azyl im bránia finančné problémy, neuznáva. „Nezabúdajme, že Taliansko je krajinou G20,“ poznamenal.

Európske krajiny o „rozdelení záťaže“ plynúcej z azylantov diskutujú bez výraznejšieho pokroku už vyše 20 rokov.

V októbri minulého roka sa pri pokuse o dosiahnutie talianskeho ostrova Lampedusa, ktorý je často vstupnou bránou do únie, utopilo 356 afrických migrantov. Lídri európskej dvadsaťosmičky vtedy nad tragédiou vyjadrili „hlboký smútok“.

Francúzsky prezident François Hollande tvrdí, že spoločný prístup EÚ je založený na troch princípoch: rokovaniach s krajinami pôvodu a tranzitu, posilnení hraničných kontrol a boji proti obchodníkom s ľuďmi.