Svetový mier je skúšaný krízou

Global Peace Index je komplexným meraním faktorov ako sú napríklad násilné trestné činy, angažovanie sa vo vojnách a výdavky na zbrojenie. Vypracováva ho medzinárodný panel expertov, ktorý kompiluje jednotlivé ukazovatele.

Celosvetový rebríček krajín vedie už po druhý rok Nový Zéland ako „najmierumilovnejšia“ krajina na svete. „Krajiny, ktoré zažívajú dlhodobý mierový vývoj sú odolnejšie voči externým šokom“, hovorí Steve Killelea, zakladateľ GPI. To je napríklad prípad Islandu, ktorý silno zasiahla globálna kríza, no problémy prečkal relatívne pokojne. Najnepokojnejším miestom na zemi je Irak, nasledovaný Somálskom a Afganistanom.

Index samozrejme nie je immúnny voči kritike. Má len štyri roky a mnohým môže byť tŕňom v oku, že USA sú v ňom umiestnené nižšie ako Čína. Dôvodom je, že Američania vedú vojny v Afganistane a Iraku, majú vysokú úroveň vrážd a vysoké výdavky na zbrojenie.

Podľa indexu sa v Európe indikátor mieru znížil o 4 % za posledné štyri roky, aj vďaka vojenskej prítomnosti niektorých krajín v Afganistane. Súvislosť medzi finančnými ťažkosťami a sociálnou nestabilitou naznačuje, že v Európe sa treba pripraviť na problémy.

V tomto roku prepukli nepokoje v Grécku, Španielsku i Portugalsku, všade išlo o protesty proti politike uťahovania opaskov podmiených vysokou zadĺženosťou. Ešte pred nedávnymi nepokojmi v Aténach, sa Grécko v rebríčku prepadlo o päť miest na číslo 62.

Iné krajiny eurozóny, o ktorých sa predpokladá, že môžu mať ešte vážne fiškálne problémy si zatiaľ držia dobré pozície. Napríklad Španielsko je na 25. mieste, čo je posun o tri miesta vďaka poklesu domáceho teorizmu.

Portugalsko sa tiež trochu vyšvihlo, aj ked balík škrtania výdavkov bude testom pre sociálnu súdržnosť krajiny.

Krízou skúšané Írsko, ktoré sa vydalo cestou šetrenia a zvyšovania daní je na šiestom mieste v rebríčku. Ukazuje to na hlbokozakorenenú stabilitu, no čiastočne sa dá jeho umiestnenie vyvsteliť aj tým, že ide o vojensky neutrálnu krajinu, ktorá nie je členom NATO.

Najväčší prepad z krajín EÚ zaznamenalo Rumunsko, až o 14 miest, na pozíciu 45. Je to dôsledok minuloročnej politickej nestability v Bukurešti a situácii v oblasti ľudských rpáv.

Nemecko je v rebríčku na 16. mieste, Francúzsko na 32. Slovensko je zo 149 krajín na 21. mieste. 

GPI odhaduje, že náklady „strateného mieru“ sa za posledné štyri roky vyšplhali na 23,4 biliónov eur. „Ak by sa toto číslo znížilo len o 25 % – čo je dosiahnuteľné – znamenalo by to úspory vo výške 1,5 bilióna eur ročne. To by bolo dosť na to, aby sa zaplatil grécky dlh vo výške 460 miliárd eur, mohlo by sa 459,9 miliárd eur minúť na Miléniové rozvojové ciele a ešte 48 miliárd na dosihnutie cieľov 20:20:20.

Vojenské výdavky sú dôležitým komponentom indexu a Steve Killelea predpokladá, že výdavky tohto typu budú v budúcnosti klesať. Kombinovaný vojenský rozpočet členov NATO je približne 836 miliárd eur, Rusko vynakladá na tieto účely 33 miliárd eur.

Podľa Killelea je takáto úroveň výdavkov na konvenčnú vojenskú techniku reliktom studenej vojny a nepomáha príliš znížiť hrozbu moderného terorizmu.

Európa stále taží z mieru

Najpokojnešie regióny na svete sú zapadná a východná Európa. Z dlhodobého hľadiska je EÚ podľa Killelea veľmi efektívna v znižovaní počtu konfliktov a iné kontinenty sa z európskej skúsenosti poučili.

„Postavenie Afriky sa zlepšilo v dôsledku zvýšenej spolupráce medzi krajinami. Podobne aj ASEAN spravil z neagresie podstatu vzťahov v regióne.