Sýria bude hlavnou témou summitu EÚ-Rusko

Európski diplomati zvolali summit do Putinovho rodného mesta Petrohrad, aby mali možnosť sa stretnúť s ruským lídrom, ktorý stojí na čele zahraničnej politiky.  

Kríza v Sýrii, ako aj fakt, že Moskva vytrvalo stojí za prezidentom Assadom, môže zatieniť obchodné rozhovory a ďalšie otázky na summite, ktorý sa koná dvakrát ročne.

Rusko aj Európa stále veria tomu, že mierový plán Kofiho Annana ukončí 15 mesiacov krviprelievania, za ktoré západ viní práve Assada.

Členské štáty EÚ dúfajú, že Rusko zatlačí na sýrskeho lídra, aby zložil zbrane, zastavil útoky a uvoľnil priestor pre politickú tranzíciu. „Potrebujeme sa uistiť, že Rusko využije všetky dostupné prostriedky, aby presvedčilo Assadov režim zaviesť mierový plán," povedal predstaviteľ EÚ, ktorý nechce byť menovaný.

„Rusko určite nebolo veľmi nápomocné v hľadaní politických riešení," dodáva diplomat.

Rusko sa bráni, že nechráni Assada, ktorý pre Moskvu znamená oporu na Blízkom východe. Moskva však nesúhlasí s odchodom prezidenta, ako podmienkou pre začiatok politického dialógu.  Putin počas svojich piatkových návštev Berlína a Paríža zdôraznil násilie rebelov, kritizoval sankcie a vyhlásil, že politické rozhodnutia nemôžu byť Sýrii nanútené zvonku.

Šéfka európskej zahraničnej politiky Catherine Ashtonová sa v nedeľu stretla s ruským ministrom zahraničných vecí Sergejom Lavrovom a povedala, že „úloha Ruska je kľúčová pre úspech Annanovho plánu."

Európska únia chcela „úzko spolupracovať s Ruskom tak, aby našli spôsob ako ukončiť násilie a podporiť plán", povedala Ashtonová. V telefonickom rozhovore s Annanom sa zhodli na tom, že kríza dosiahla kritický bod.

Lavrov vo svojom rozhovore s Annanom zvolil konštruktívny tón a povedal, že v rámci podpory plánu bude Moskva "pripravená zvážiť rôzne scenáre ďalších krokov", ktoré by pomohli koordinovať medzinárodné úsilie v Sýrii. Keď sa ho však novinári opýtali, či od summitu očakáva spoločný kompromis na Sýriu, odpovedal: "Nemyslím si."

Rovnaká vízia?

Predseda Európskej rady Herman Van Rompuy, predseda Európskej komisie José Manuel Barroso a Catherine Ashtonová sa budú snažiť zmeniť Putinov postoj voči Európskej únii.

"Musíme sa uistiť, či máme rovnakú víziu – kam sa chceme s naším strategickým partnerstvom dostať," povedal predstaviteľ EÚ počas rozhovorov, ktoré sa konali v Konštantínovskom paláci.

Rusko a Európska únia sú úzko prepojené. Európa sa spolieha na ruské energetické dodávky a rozširujúca sa ruská stredná vrstva nakupuje európske produkty od nemeckých áut, cez grécky olivový olej až po IKEA nábytok.

Na druhej strane sa už niekoľko rokov naťahujú ohľadom ľudských práv, prístupu na trh, obchodu či energetických dodávok.

Ruský veľvyslanec Vladimir Chizhov vo štvrtok zopakoval kritiku legislatívy EÚ, ktorá liberalizuje trh so zemným plynom tak, že vytvára bariéry dodávateľom, ktorým je napríklad ruský Gazprom.

Okrem toho Chiznov uviedol, že Rusko sa snaží urýchliť pokrok v bezvízovom cestovaní, čo je tiež dlhodobý Putinov cieľ.

Kritika prístupu k trhu je obojstranná. Rusko sa tento rok pripojí k Svetovej obchodnej organizácii a zaviaže sa tak ku globálnym pravidlám obchodu. Európska únia však požaduje tiež odstraňovanie prekážok pre západné firmy a investície znižovaním korupcie a zlepšovaním právneho štátu.

Niektorí európski politici sa obávajú, že Putinov návrat bude znamenať viac štátnych zásahov do ekonomiky a spomalenie reforiem.

Putin, ktorý čelil veľkým opozičným protestom proti svojej vláde, varoval pred zasahovaním západu. Jeho prioritou by mala byť integrácia bývalých sovietskych štátov. Putin by mal podporovať v prvom rade bieloruského prezidenta Lukašenka, ktorý sa zmiera pod európskymi sankciami. Krátko po summite odchádza do Uzbekistanu.