Sýria: EÚ bude spolupracovať s Iránom a Ruskom

Sýria - utečenecký tábor pri meste Aleppo, zdroj: Wikipedia

Ministri zahraničných vecí 28 členských štátov EÚ včera podporili plán OSN na prímerie v severosýrskom meste Aleppo, ktoré je rozdelené medzi vládne jednotky a opozičných bojovníkov.

Rada pre zahraničné záležitosti taktiež potvrdila, že je pripravená úzko spolupracovať s Iránom a Ruskom na ukončení nepokojov, ktoré si doposiaľ vyžiadali približne 200 000 obetí.  

Ministri zahraničia sa stretli už v nedeľu na neformálnom stretnutí s osobitým vyslancom OSN pre Sýriu Staffanom de Misturom. Diskutovali o možnostiach na deeskaláciu násilia a ďalšej humanitárnej pomoci pre obyvateľov Sýrie zmietanej občianskou vojnou. Na programe bola aj príprava mierových rozhovorov medzi stranami konfliktu.

“Európska únia plne podporí snahy OSN o ukončenie násilností, ktoré sú predpokladom na začatie udržateľného politického procesu,“ oznámili ministri v spoločnom vyhlásení.

EÚ by mohla Misturov plán podporiť napríklad rekonštrukciou budov miestnej samosprávy a obnovou základných služieb v miestach, kde už boje neprebiehajú.V rámci pomoci Sýrii sa Európska komisia a Taliansko, rozhodli vytvoriť regionálny fond pre Sýriu s počiatočným rozpočtom 23 miliónov eur, ktorý má za cieľ mobilizovať zdroje na podporu sýrskych utečencov.  

Mogherini potvrdila, že EÚ plánuje spolupracovať so všetkými hráčmi, ktorí môžu pomôcť k riešeniu sýrskej krízy a to vrátane krajín Perzského zálivu, Iránu a Ruska.

De Mistura vníma navrhované prímerie ako odrazový mostík k začatiu politického procesu, ktorý bol roky blokovaný. Vyslanec sa len nedávno vrátil z južného Turecka, kde sa snažil získať podporu jedného z veliteľov sýrskych povstalcov. V súčasnosti v okolí Aleppa bojuje približne 18 opozičných skupín, od islamského štátu (IS) až po západom podporované povstalecké skupiny.

„Musíme niekde začať, inak bude táto krajina úplne zničená,“ povedal de Mistura pre BBC.

Sýrska opozícia, ale aj niektorí diplomati a analytici tvrdia, že spomínaná iniciatíva je riskantná, a že Aleppo môže postihnúť rovnaký osud, ako mesto Homs. „Kto zaručí, že tento plán neumožní sýrskej armáde iba presunúť sa na iný front?,“ naznačil problém jeden z európskych diplomatov. Mnohí sa ďalej pýtajú, ako môže prímerie v jednej oblasti vyriešiť politickú krízu v rozdelenej Sýrii.