Taliani zachraňujú denne stovky migrantov

Migrant z Afriky na talianskom pobreží, (zdroj: TASR/Luca Zennaro/ANSA via AP)

Záchrana 603 migrantov prebieha v Stredozemnom mori medzi Sicíliou a severnou Afrikou, oznámili dnes talianske námorné sily. Tri ich plavidlá zatiaľ zachytili šesť menších lodí s migrantmi a pátracia a záchranná operácia pokračuje.

Od príchodu teplejšieho letného počasia sa príchod migrantov do Talianska zvýšil, píše v správe agentúra DPA. Vo štvrtok v mori na tejto nebezpečnej trase zachránili celkovo 1095 ľudí, uviedla talianska pobrežná stráž.

Európska komisia dnes schválila ďalšiu pomoc Taliansku a Grécku vo výške 11 miliónov eur, zameranú na zvládanie prílevu migrantov.

Grécko dostane 7,3 milióna eur na ich prijímanie a poskytovanie zdravotníckych služieb na ostrovoch v Egejskom mori a 500 tisíc eur na zlepšenie kanalizácie v migračnom centre na ostrove Samos.

Pre Taliansko je určených 2,2 milióna eur, ktoré využije jeho pobrežná stráž na potraviny pre zachránených migrantov a na personálne náklady, ako aj milión eur na oblečenie a zdravotnícke potreby pre jeho námorné sily.

Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM) v dnes zverejnenej správe uviedla, že do Európy od začiatku roka dorazilo po mori viac ako 251 tisíc ľudí, z nich 161729 do Grécka a 89062 do Talianska. Vyše 3000 migrantov v Stredozemnom mori zahynulo alebo je nezvestných.

Od nebezpečnej cesty do Talianska má odrádzať nová kampaň Aware Migrants. Tá zacieli na sociálne siete a vyzdvihne osobné skúsenosti sklamaných migrantov. Kampaň za 1,5 milióna eur tvrdí, že cesta je často založená na nesprávnych očakávaniach.  Talianskemu ministerstvu vnútra s týmto projektom pomohla aj Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM).