Taliansko sa väčšej pomoci s migrantmi zrejme nedočká

Tento rok sa už 63 tisíc osôb pokúsilo dostať po mori do Talianska. Číslo prekonáva aj rok 2011, kedy vypukla Arabská jar. Na nápor utečencov reagovala talianska vláda už na jeseň minulého roku zriadením humanitárnej misie Mare Nostrum, ktorá ďalej posilňuje národný systém hliadok v Sicílskom prielive.

„Sme aspirínom, ale nie skutočným liekom,“ hovorí o misii Mare Nostrum jej veliteľ viceadmirál Filippo Maria Foffi. Podľa neho je stav, kedy akciu financuje exkluzívne iba Taliansko trvalo neudržateľný.

Talianska vláda sa preto pokúša presunúť náklady aj politickú zodpovednosť na nadnárodnú úroveň, ideálne na Agentúru pre riadenie operačnej spolupráce na vonkajších hraniciach členských štátov Európskej únie (Frontex).

Včera v Miláne sa o potrebe tohto kroku snažil presvedčiť svojich rezortných kolegov taliansky minister vnútra Angelino Alfano.

Pomoc nepríde

Komisárka EÚ pre vnútorné záležitosti Cecilia Malmströmová na neformálnom stretnutí ministrov vnútra pripomenula, že Frontex je „malá agentúra a nemôže Mare Nostrum prevziať zo dňa na deň“.

Vysvetľovala, že to nie je možné bez toho, aby „ostatné členské štáty neprispeli svojimi plavidlami, vrtuľníkmi, personálom alebo peniazmi“. Rozpočet Frontex-u, ktorý sídli vo Varšave, pritom za ostatný rok klesol z 93 na 89 miliónov eur.

Nemecký minister Thomas de Maiziere povedal, že záchrana utečencov nemôže byť trvalou úlohou talianskeho námorníctva, no „myšlienka presunu tejto zodpovednosti na Frontex je nerealistická“.

Podobné problémy s migráciou z Afriky zažíva aj Španielsko, Grécko a Malta. Do veľkej miery musia rastúci počet migrantov zvládať sami. Frontex im zatiaľ vypomáha iba leteckým dozorom.

Riešenie aj súčasť problému

„Nemôžeme dopustiť, aby sa loď plná utečencov potopila, pretože nevieme, kto ju má kompetencie zachraňovať,“ povedal taliansky premiér Matteo Renzi v Ríme počas slávnostného zahájenia predsedníctva únie.

Odborníci naznačujú, že talianska humanitárna misia Mare Nostrum môže pôsobiť na migráciu ako tzv. pull faktor, ktorý útek zo severu Afriky ďalej podnieti.

Skutočným riešením by podľa Renziho mohla byť spolupráca s líbyjskými orgánmi. Krajina nemá žiadny azylový systém a doteraz nepristúpila k Dohovoru o právnom postavení utečencov z roku 1951. [EurActiv.com, 7. 7. 2014]