Taliansko stupňuje tlak na Úniu, kvôli migrácii hrozí vetom dlhodobého rozpočtu

Vicepremiér Luigi Di Maio, premiér Giuseppe Conte a minister vnútra Matteo Salvini. [EPA-EFE/ALESSANDRO DI MEO]

Politici vládnuceho Hnutia piatich hviezd okrem toho žiadajú pozastavenie európskych dotácii pre krajiny odmietajúce prebrať zodpovednosť za žiadateľov o azyl, ktorí sa vyloďujú na talianskych brehoch.

Taliansky vicepremiér Luigi Di Maio v pondelok (27. augusta) pohrozil vetom nadchádzajúceho sedemročného rozpočtu EÚ, ak sa členské štáty nezaviažu, že budú prijímať spravodlivý podiel žiadateľov o azyl z Talianska.

„Muzika v Európe sa zmení,“ napísal Di Maio na Facebooku dva dni po roztržke medzi Rímom a Bruselom ohľadom zodpovednosti za migrantov zachránených v Stredozemnom mori.

„Prijatie viacročného rozpočtu na ďalších sedem rokov, ktorý by oni (EÚ) radi urýchlene prijali ešte pred európskymi voľbami, nie je žiadnou dogmou,“ uviedol len 32-ročný politik. „My im to nedovolíme, a ak sa migračná situácia v blízkej budúcnosti nezmení, veto bude samozrejmosťou.“

Návrh nového Viacročného finančného rámca predstavila Európska komisia v máji. Na jeseň odštartujú dlhé rokovania členských štátov o konečnej podobe rozpočtu na roky 2020 až 2027.

Zástupcovia Európskej exekutívy už niekoľkokrát vyjadrili nádej, že dohoda vznikne ešte pred vypršaním jej mandátu, teda do mája 2019.

Európska komisia sa bráni

Di Maio, líder populistického Hnutia piatich hviezd, ešte minulý týždeň hovoril o tom, že Rím stopne príspevky už aj do súčasného spoločného rozpočtu. Od členských štátov požadoval prijať aspoň časť zo 190 migrantov z talianskej lode Diciotti, ktorým tamojšia vláda nedovolila vystúpiť na breh sicílskeho mesta Catania.

Ešte tvrdší slovník na adresu Únie zvolil predseda koaličnej Ligy severu a minister vnútra Matteo Salvini. „Európa sa opäť ukázala ako bezprecedentný hnus, ktorý si nezaslúži naše peniaze,“ vyhlásil pred priaznivcami v malom aplskom mestečku Pinzolo.

Reakcia Bruselu nenechala na seba dlho čakať. Ako pripomenul eurokomisár pre rozpočet Gunther Oettinger, ak by krajina z Apeninského polostrova naozaj zastavila financovanie európskeho rozpočtu, bolo by to historický precedens. „Porušenie povinnosti vyplývajúcich zo zmlúv by mohlo viesť k veľmi tvrdým sankciám,“ napísal nemecký politik na Twitteri.

V pondelok na Európskom fóre v Alpachu tiež upresnil sumu, ktorou Taliansko ročne prispieva do európskej pokladnice. Číslo 20 miliárd eur, o ktorej minulý týždeň hovoril Di Maio, označil za „smiešnu“.

„Nie je to 20 miliárd ročne. Taliansko každoročne platí 14, 15, 16 miliárd. Ak zoberieme do úvahy, koľko z rozpočtu EÚ dostávajú, tak dostaneme čistý ročný príspevok 3 miliardy eur,“ uviedol v Rakúsku čísla na pravú mieru Oettinger.

Talianski politici by si podľa neho mali uvedomiť, že z európskych peňazí profituje aj ich krajina. Pripomenul investície z rozpočtu EÚ do podpory regiónov, vedy a výskumu a infraštruktúry, pričom ako príklad uviedol Brennerský tunel podzemne spájajúci Taliansko s Rakúskom. „Nikto neplatí rád. Ale ak si objednávate, musíte platiť“.

Právne limity svojho návrhu si zrejme uvedomuje aj podpredseda vlády, preto v pondelok zmenil taktiku a vo svojich vyhrážkach sa zameral na budúce rozpočtové obdobie.

Podľa Oettingera ale Európska komisia nebude na Di Maiove slová reagovať.

„Zaznamenali sme to, ale nemáme v pláne reagovať na podobné požiadavky na dennej báze. Ak by sme to robili, mali by sme veľmi veľa práce.“

Pre prijatie VFR je potrebný jednomyseľný súhlas všetkých členských krajín EÚ. Rokovania o dlhodobom rozpočte sú preto stretmi viacerých protichodných názorov, počas ktorých sa každá krajina snaží presadiť svoje záujmy a získať čo najlepšie podmienky v sedemročnom finančnom rámci. Hrozba blokovaním prijatia rozpočtu preto nie je v EÚ ničím novým. V minulosti ju napríklad úspešne využil britský expremiér David Cameron, ktorý oponoval navyšovanie výdajov v spoločnej kase.

Bez pomoc by nemali byť eurofondy

S novým návrhom, ako prinútiť ostatné krajiny, aby prijímali migrantov z Talianska, počas víkendu prišli Di Maiovi kolegovia z vládnuceho Hnutia piatich hviezd. Štáty, ktoré nebudú pomáhať s utečencami, by podľa nich mali prísť o európske dotácie.

„Krajiny ktoré sa nepodieľajú na relokácii a ktoré ani neráčia odpovedať na talianske žiadosti, by ďalej od nás nemali dostávať peniaze z Európskych fondov. Medzi týmito krajinami je aj Maďarsko,“ napísali v spoločnom vyhlásení Francesco D’Uva a Stefano Patuanelli, lídri zástupcov hnutia v obidvoch komorách talianskeho parlamentu.

Ich iniciatíva prišla len pár dní pred stretnutím ministra vnútra Salviniho s maďarským premiérom Viktorom Orbánom. Obidvaja politici presadzujú tvrdú antimigračnú politiku, ktorá bere ohľad výhradne na vlastné národné záujmy. Hrozí preto, že medzi obidvoma krajinami bude na tejto téme narastať napätie. To má zmierniť práve stredajšia schôdzka, na ktorej sa Salvini a Orbán pokúsia nájsť spoločný postup v otázke európskej migračnej politiky.

 

Kým Salvini požaduje, aby zodpovednosť za migrantov niesli všetky krajiny EÚ rovnako, Maďarský premiér, ktorý utečencov nazýva „islamskými votrelcami“, odmieta prijať čo i len jedného z nich.

Európska komisia sa už viackrát neúspešne snažila presvedčiť členské štáty, aby pomohli krajinám, ktoré čelia najväčšiemu náporu utečencov z Afriky, teda Taliansku a Grécku.

Prielom neprinieslo ani piatkové mimoriadne stretnutie dvanástich členských krajín. Komisia k stolu prizvala všetky krajiny „ktoré podporili nedávne operácie ako aj krajiny, ktorých sa problém priamo dotýka.“ Slovensko, ale ani ostatné krajiny V4 sa schôdzky nezúčastnili.

Riešenie migračnej otázky bolo hlavným bodom programu posledného, júnového summitu EÚ. Na ňom sa po dlhých rokovaniach lídri členských krajín dohodli na vytvorení centier pre žiadateľov o azyl tak „v krajinách prvej línie“, teda mimo Európskej únie, ako aj v rámci jej hraníc. V pomerne vágnom vyhlásení sa štáty EÚ zaviazali k väčšej spolupráci s krajinami pôvodu a tranzitu a tiež k zintenzívneniu boja proti prevádzačom.