Taliansko zavrhlo ponuku Komisie na pomoc s migrantmi ako „almužnu“

Júlový protest proti talianskemu ministrovi vnútra v Ríme [EPA-EFE/FABIO FRUSTACI]

Európska komisia ponúkla členským krajinám, ktoré prijali migrantov zachránených na mori, finančný príspevok a tímy expertov.

Taliansky vicepremiér a minister vnútra Matteo Salvini zavrhol v utorok 24. júla návrh Európskej komisie, podľa ktorého by členské krajiny Únie dostali 6000 eur za každého prijatého žiadateľa o azyl.

Informovala o tom agentúra DPA.

„Nežiadame almužnu aj preto, že časom každý žiadateľ o azyl stojí talianskeho daňového poplatníka 40 – 50 tisíc eur, takže Brusel si svoju charitu môže nechať, my chceme ukončiť prílev (migrantov)… nechceme peniaze,” uviedol v reakcii Salvini.

Komisia ponúka financie a expertov

Európska komisia ponúkla v utorok pomoc členským krajinám, ktoré prijali migrantov zachránených na mori, a to formou poskytnutia finančného príspevku a vyslania expertných tímov.

Európski lídri ešte v júni súhlasili s myšlienkou založenia kontrolovaných centier na prijímanie migrantov prichádzajúcich do Európy, pričom skúmajú možnosť vytvorenia „vyloďovacích platforiem“ v severnej Afrike.

„Summit nehumánnosti“? Dohoda o migrácii čelí kritike aj otázkam

Regionálne platformy vylodenia odmietajú krajiny, ktoré ich majú hostiť. Podoba kontrolovaných centier pre migrantov v Európskej únii je zase nejasná. A stredoeurópske krajiny popreli, že by sľúbili pomôc Nemecku.

Komisia teraz tieto koncepty doplnila návrhom, že kontrolované strediská pre migrantov by mohli byť vyskúšané čím skôr v tých členských štátoch, kde sa migranti vyloďujú na pevninu. V súlade s týmto plánom poskytne Európska únia tímy expertov. Mali by pomáhať pri vyloďovaní migrantov a identifikovaní tých, ktorí sú odkázaní na ochranu.

To by uľahčovalo návrat ekonomických migrantov, ktorí nemajú nárok zostať v danom štáte.

Impulz na diskusiu vyslalo Taliansko

Členským krajinám, ktoré súhlasili s prijatím žiadateľov o azyl, by v súlade s návrhom mohla byť pridelená suma vo výške 6000 eur na každú presídlenú osobu. Štáty, kde sa vyloďujú migranti, by zas dostali 500 eur na každú osobu, ktorá by vstúpila na pevninu.

Európska komisia tiež uviedla, že o aktivitách ohľadne vyloďovacích platforiem pre migrantov na severe Afriky sa bude rokovať na budúcotýždňovej schôdzke s Medzinárodnou organizáciou pre migráciu (IOM) a Úradom vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR).

V4 sa spojila proti povinným kvótam. Únia ich uložila k ľadu

V oblasti migrácie presadzuje V4 jednotný názor: Európska únia by sa mala vzdať akejkoľvek myšlienky povinného mechanizmu premiestňovania utečencov. Závery júnového summitu Európskej rady tak potešili celý región.

Počet migrantov, ktorí sa preplavili cez Stredozemné more do Európy, tento rok poklesol.

Migračná otázka sa však stala opäť stredobodom pozornosti po tom, čo Taliansko zatvorilo svoje prístavy pre záchranné lode. Požadovalo pritom, aby ďalšie členské krajiny EÚ prijali viac prichádzajúcich migrantov.