Tekutiny na palubách lietadiel budú povolené o tri roky

Od konca apríla 2010 vstúpuje do platnosti nová, zjednodušená verzia pravidiel, ktoré sa týkajú leteckej dopravy. Upravené pravidlá zároveň obsahujú i najneskorší termín, do kedy by mali byť obmedzenia pri tekutinách definitívne padnúť – apríl 2013. Tri roky sú podľa Komisie nutné na to, aby letiská stihli zabezpečiť nové monitorovacie zariadenia schopné odhaliť tekuté výbušniny.

Komisár pre dopravu Siim Kallas uviedol, že nová verzia pravidiel by mala ľudom uľahčiť cestovanie. „Tento balíček je dôležitým krokom k odstráneniu obmedzení, ktoré v súčasnosti limitujú množstvo tekutín v príručnej batožine“, dodal komisár. Napríklad by mala skončiť prax dvojitých kontrol, ktorá na niektorých letiskách stále existovala.

Po novom sa tiež zavádzajú spoločné minimálne štandardy pre školenie letištných bezpečnostných pracovníkov a upravujú zamestnanecké podmienky pre dopravcov, ktorí prevážajú batožinu alebo iný náklad.

Spoločné bezpečnostné pravidlá Únia prijala v roku 2002. Rýchle sprísnenie kontrol na letiskách bolo reakciou na teroristické útoky z 11. septembra 2001. Postupne prišlo k mnohým úpravám, vrátane zavedenia noriem týkajúcich sa množstva tekutín na palube, ktoré EÚ schválila v roku 2006. Britské orgány totiž krátko predtým zabránili teroristickým útokom na lietadlá smerujúce do USA. Teroristi s britským občianstvom vtedy chceli zničiť niekoľko lietadiel práve pomocov výbušnín, ktoré vydávali za nealkoholické nápoje.

Teraz sa smie v príručných batožinách prepravovať:

  • tekutiny, gély, pasty v uzatvárateľnom priehľadnom sáčku o celkovom objeme maximálne 1 liter. Jednotlivé balenie nesmie mať viac ako 100 ml.,
  • zdravotnícke potreby (lieky a kojenecká strava),
  • nápoje či parfémy, zakúpené v duty-free obchodoch v tranzitnom priestore letiska, zabalené v zapečatených taškách.

Hoci obchodníci svojích zákazníkov ujisťujú, že o tovar zakúpený v duty-free shopoch neprídu, realita je často odlišná. Cestujúci sa potom len veľmi neradi vzdávajú drahých parfémov, roztokov na čistenie kontaktných šošoviek alebo pohárov s marmeládou, ktoré presahujú povolený objem.