Temná strana športu

Foto: mmisso.deviantart.com

Krátka správa

Násilie v športe, resp. násilie medzi fanúšikmi, môže mať niekedy aj tragické následky. Pre ilustráciu:

  • Výsledkom tohtoročného Sicílskeho futbalového derby bola stovka zranených a smrť jedného policajta.
  • Na stretnutí klubu Paríž-StGermain s izraelským tímom Hapoel Tel Aviv došlo k rasovo a antisemitsky motivovaným útokom. Skončili smrťou jedného z fanúšikov. Tragédia sa stala taktiež v tomto roku.
  • Aj nemecko-poľský futbalový zápas z roku 2006 skončil násilnými stretmi. 300 ľudí bolo zatknutých. Medzi nimi sa ocitlo 120 výtržníkov známych z predošlých incidentov (hooligans).

Dve najväčšie futbalové tragédie sa však stali v 80-tych rokoch:

  • V roku 1985 sa hralo v Bruseli finále Majstrovstiev Európy vo futbale. Počas stretov bolo udupaných 39 ľudí, väčšinou fanúšikov talianskeho Juventusu. Pochádzali z davu, ktorý ustupoval pred táborom fanúšikov Liverpoolu. Tým sa podarilo prekonať bariéru nachádzajúcu sa medzi oboma tábormi. Zápas sa odohral aj napriek tomuto nešťastiu.
  • Neskôr to boli fanúšikovia Liverpoolu, ktorí sa stali obeťou ešte väčšej tragédie. Zomlelo sa to počas futbalového zápasu v anglickom Scheffielde v roku 1989. Následkom zlyhania polície a obrovskej tlačenice zomrelo v dave 96 ľudí, všetko fanúšikovia už spomenutého Liverpoolu.

Šport obklopuje krehké prostredie, v ktorom sa často objavuje násilie, rasizmus a iné formy diskriminácie, konštatuje komisár Franco Frattini. Hoci sa napríklad Rada EÚ v novembri 2003 uzniesla o možnosti zakázať problémovým fanúšikom vstup na štadióny, do boja proti násiliu by sa mal zapojiť každý. Ako príklad vyzdvihol akcie zamerané proti prejavom rasizmu. Ide napríklad o iniciatívu Futbal proti rasizmu v Európe (FARE).

Komisia podľa Frattiniho nezostáva len pri slovách, ale pre obdobie 2007-2013 vyčlenila 600 miliónov eur. Ide o výzvu „Prevencia a boj proti zločinu“, v rámci ktorej môžu byť podporené aktivity a projekty mimovládnych organizácií zamerané proti problémom výtržníctva. Ako komisár dodal, finančne budú podporené aj školiace programy pre policajtov a iných príslušníkov bezpečnostných služieb. Ide o podobné programy ako tie, ktoré robí UEFA.

Príspevok Franca Frattiniho zaznel 29. novembra 2007 v Bruseli počas konferencie „Smerom k stratégii EÚ proti násliu v športe.“