Teroristické siete môže rozložiť len ďalšia sieť

TASR/AP Photo/Geert Vanden Wijngaert

Nie je možné zrealizovať teroristický útok ako boli tie v Paríži a Bruseli bez rozsiahleho financovania, hovorí známy francúzsky vyšetrovací sudca Jean-Louis Bruguière. Na základe svojich skúseností odhaduje, že v spomínaných útokoch bolo zaangažovaných 50 až 100 ľudí. Vyžadovali si náklady na plánovanie, výzbroj, skrýše.

Na svojom konte má Bruguière ako vyšetrujúci sudca aj najslávnejšieho francúzskeho teroristu známeho ako Šakal, aj obvinenie rwandského prezidenta zo zostrelenia lietadla jeho predchodcu. Stíhaniu domáceho a medzinárodného terorizmu sa venuje od začiatku 80. rokov. V súčasnosti pôsobí v mnohých medzinárodných štruktúrach.

Bohatstvo Daíš

Problém financovania terorizmu považuje za kľúčový. Hovorí, že Daíš (tzv. Islamský štát) má pre svoje pôsobenie v Sýrii a Iraku k dispozícii bezprecedentný objem peňazí, rádovo miliardy dolárov. „To sme nikdy predtým nevideli“, konštatuje Bruguière.

Tieto peniaze sa ale na operácie v Európe dajú len ťažko použiť, pretože spravodajské služby sú schopné efektívne monitorovať finančné trhy.

V Európe Daíš využíva systém financovania prepojený s kriminalitou. Sú to najmä krádeže, podvody, podvody s kreditnými kartami. Dôležitý, relatívne nový zdroj je podľa francúzskeho experta nelegálny obchod s tabakom a pašovanie cigariet. Jeho objem sa odhaduje na 10 miliárd eur.

„To je veľa. Nie všetky tieto peniaze sú samozrejme použité na terorizmus, ale je to významný zdroj.“

Spojenie medzi terorizmom a kriminalitou nie je nový poznatok, no je to práve rôznorodosť zdrojov financovania, prečo je pre zodpovedné orgány ťažké tieto toky odhaliť.

Tieňoví hráči

Experti na terorizmus sa čoraz viac sústreďujú na tzv. shadow facilitators (tieňoví facilitátori), vysvetľuje Sebastian von Münchow z George C. Marshall European Center for Security Studies.

Peniaze z organizovaného zločinu sa prelejú cez legálny biznis, napríklad nehnuteľnosti alebo niečo iné. Okrem koncového problému s terorizmom je to tiež zdroj obrovskej destabilizácie v krajinách prechádzajúcich tranzíciou alebo postkonflitných zónach na celom svete.

„Máte baňu na diamanty, niekde v Strednej Afrike, ako odtiaľ tie zdroje dostanete? Potrebujete tieňového facilitátora, je tam určitá celá hierarchia. Orgány bojujúce s terorizmom sa to začínajú učiť chápať. Niektoré nástroje už existujú, niektoré sa ale len teraz tvoria.“

Von Münchow hovorí, že v poslednom období cítiť, že vnímanie hrozby zo strany zodpovedných je bezprostrednejšie.

Odpoveďou musí byť viac spolupráce, nie len medzi jednotlivými štátmi ale aj inštitúciami v rámci jedného štátu, dodáva Bruguière. Pravdepodobne potrebujeme aj spoluprácu medzi verejným a súkromným sektorom.

„Je v tom mnoho hráčov. Ako v končenom dôsledku odhalíte sieť? Len prostredníctvom inej siete. To je to o čo sa snažíme,“ uzatvára von Münchow.

 

Jean-Louis Bruguière a Sebastian von Münchow vystúpili na bratislavskej medzinárodnej bezpečnostnej konferencii Globsec.