Teroristický útok prišiel v čase zvýšených obáv z islamizácie

(zdroj: TASR)

Poludňajší teroristický útok vo Francúzsku odsúdili vrcholní európski predstavitelia aj zástupcovia islamskej moslimskej komunity v Paríži. Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker vyjadril sústrasť rodinám obetí a označil ho ako neúnosný a barbarský.

O útoku na slobodu prejavu hovorili jednotne kancelárka Merkelová, britský premiér David Cameron aj generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg.

„Dnešné zabíjanie len posilnilo naše presvedčenie, že je potrebné bojovať proti nevedomosti, neznášanlivosti, tmárstva a fanatizmu,“ reagoval riaditeľ najčítanejšieho francúzskeho denníka Le Monde Gilles van Kote.

Svoje zdesenie nad násilným skutkom vyjadrili aj islamskí duchovní. Hassen Chalghoumi na mieste činu vyhlásil, že je veľmi nahnevaný. „Toto nie je islam. Dúfam, že Francúzi z tohto všetkého vyjdú jednotní,“ povedal imám z mešity v Seine-Saint-Denis na severe hlavného mesta.

Podobne sa vyjadril aj rektor Veľkej mešity v Paríži Dalil Boubakeur. Náboženská obec je podľa neho ohromená tým, čo sa stalo. Akt ozbrojencov nazval vyhlásením vojny.

Známy britský liberálny politik Maajid Nawaz obhajoval vydanie kontroverzných náboženských karikatúr. Zverejnenie karikatúry Abú Bakra Baghdádího na sociálnej sieti malo byť pritom podľa viacerých zdrojov zámienkou na poludňajší útok.

Nawaz vraví, že ho podobné kresby ako moslima neohrozujú. Ešte včera vyzýval na umiernený dialóg bez urážok a hrozieb. V západnej Európe sa totiž strach z islamizácie stal v ostatných mesiacoch podnetom pre viaceré verejné zhromaždenia.

Pred islamofóbiou varoval včera aj turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Povedal, že ak sa európski politici stanú rukojemníkmi populizmu, spochybní to európske hodnoty.

Za konci decembra v nemeckých Drážďanoch pochodovalo 18 tisíc odporcov islamu. Demonštráciu zorganizovala skupina Pegida (Vlasteneckí Európania proti islamizácii Západu), ktorá sa vo všeobecnosti stavia proti prisťahovalcom aj proti európskemu vnímaniu rusko-ukrajinského konfliktu.

Krajina odvtedy zažíva protesty proti moslimom aj ich blokády. Udalosti vo Francúzsku by mohli podnietiť novú vlnu. Francúzske noviny Le Figaro informujú o niekoľkých zatiaľ nepovolených zhromaždeniach, ktoré by mohli byť zámienkou na provokácie.

Podobné nálady sa však v spoločnosti objavili aj Čechách, kde parlamentná strana Úsvit varovala, že „každý zakúpený kebab je len ďalším krokom k burkám“.