Terorizmus podnietil úvahy o európskej tajnej službe

Bernard Cazeneuve a Christiane Taubira, (zdroj: Rada EÚ)

Mimoriadne piatkové stretnutie Rady EÚ pre spravodlivosť a vnútorné veci iniciovali Francúzi ako reakciu na teroristické útoky v Paríži. Na rokovanie sa dostalo posilňovanie vonkajších hraníc Schengenu, záznam údajov o cestujúcich v leteckej doprave (PNR) či nelegálny obchod so zbraňami.

Ministri priznali, že o podobných nástrojoch na zaistenie bezpečnosti sa hovorilo už niekoľko krát. „Sme vo fáze implementácie Schengenu,“ povedal francúzsky minister vnútra Bernard Cazeneuve.

Štáty Európskej únie nateraz ťažšie monitorujú radikálov, ktorí majú európske občianstvo. Jedným z riešení by mohol byť práve systém PNR, vďaka ktorému sa dajú vysledovať návštevy podozrivých miest. Konečnú podobu by mal tento plán dostať do konca roku 2015. Ministri sa tiež prihlásili k návrhu Európskej komisie sprísniť kontrolu zbraní. [EurActiv.sk, 19. 11. 2015] Po novom by sa mali registrovať aj vyradené zbrane. Bežní občania tiež stratia možnosť vlastniť niektoré druhy automatických a poloautomatických zbraní, ktoré sú pri teroristických útokoch bežné.

Európski tajní

S najzásadnejším návrhom ministerskej schôdzky vystúpil v piatok eurokomisár pre migráciu, vnútorné záležitosti a občianstvo Dimitris Avramopoulos. Grécky politik navrhol, aby únia začala pracovať na spoločnej informačnej službe, čo bolo doteraz výhradne v pôsobnosti jednotlivých krajín.

„Po útokoch na redakciu Charlie Hebdo som navrhol, a dosiahlo sa to, vytvorenie protiteroristického centra v rámci Europolu. Myslím si, že nadišiel čas posunúť sa o krok ďalej a položiť základy európskej tajnej služby,“ povedal Avramopoulos. Predstava tajnej služby zatiaľ nemá konkrétny časový rámec. Isté je, že sa neuskutoční bez výrazných zmien v legislatíve.

Prevažná väčšina záverov Rady hovorí o potrebe lepšej koordinácie pri výmene údajov, ochrane vonkajších hraníc a spoločnom postihovaní násilných trestných činov.

Slovensko v piatok zastupoval minister vnútra Robert Kaliňák i minister spravodlivosti Tomáš Borec. Obaja sa postavili za konkrétne spoločné plány, európsku tajnú službu si nateraz nevedia dobre predstaviť. „Momentálne riešime tému európskeho prokurátora, zatiaľ nemáme ďalšie informácie k tomuto návrhu,“ uviedol minister Borec s tým, že časť tejto oblasti pokrýva aj Európska jednotka pre justičnú spoluprácu (Eurojust) a prepojenie s tajnou službou zatiaľ nie je jasné.

Ministrovi Kaliňákovi sa ako účinnejší zdá model výmeny citlivých informácií cez Protiteroristickú skupinu (CTG) Bernského klubu, ktorá stojí mimo štruktúr EÚ a v rámci ktorej sú združené európske spravodajské inštitúcie.

EurActiv.sk/TASR