Trump pred summitom G20 v Hamburgu navštívi Poľsko

Donald Trump. FOTO: Twitter

Poľskí predstavitelia označili blížiacu sa návštevu amerického prezidenta v krajine za „obrovský úspech“. Donald Trump sa vo Varšave zastaví pred návštevou Paríža, Londýna a Berlína, informovala agentúra AP.

Návšteva americkej hlavy štátu v krajine, ktorá sa čoraz viac cíti byť v Európskej únii zatláčaná do kúta, najmä v kontexte migračnej krízy, má údajne pridať na kredibilite vláde premiérky Beaty Szydlovej.

V prípade prezidenta Trumpa pôjde o druhú sériu medzinárodných ciest po tom, ako v máji navštívil Blízky východ a Európu.

https://euractiv.sk/clanky/zahranicie-a-bezpecnost/katarska-kriza-dozvuky-trumpovho-turne/

Pocta za výdavky na obranu

Podľa poľského ministra obrany Antoniho Macierewicza je návšteva „obrovským úspechom poľskej diplomacie“.

„Táto obrovská udalosť ukazuje, ako sa Poľské miesto vo svetovej politike zmenilo,“ uviedol pre AP Macierewicz, odkazujúc na vládu jeho strany Právo a spravodlivosť, ktorá krajine vládne od roku 2015.

Riaditeľ kancelárie poľského prezidenta Andrzeja Dudu informoval, že administratíva pracovala na presviedčaní Trumpovho kabinetu „mnoho mesiacov“.

Trump podľa analytikov uskutoční návštevu najmä z dôvodu, že Poliaci patria medzi štyri krajiny NATO, ktoré okrem Spojených štátov vynakladajú na obranu požadované 2 percentá HDP.

https://euractiv.sk/clanky/obrana-a-zahranicie/5-vysledkov-bruselskeho-summitu-nato/

Poliaci pred Nemcami

Trump Varšavu navštívi 6. júla, teda tesne predtým, ako sa v nemeckom Hamburgu pridá k lídrom G20 pri príležitosti summitu.

Podľa denníka Gazeta Wyborcza bude súčasťou oficiálnej návštevy aj účasť na regionálnom Fóre štátov TriSea vo Vroclave. Na Fórum by mali zavítať aj hlavy krajín Baltského regiónu, Rakúska, Bulharska, Rumunska, Slovinska a Chorvátska.

https://euractiv.sk/rozhovory/veda-a-inovacie/polska-statna-tajomnicka-ministerstva-rozvoja-4-priemyselna-revolucia-moze-spojit-v4/

Návšteva Poľska, kde Spojené štáty prednedávnom nasadili niekoľko sto vojenských jednotiek, je podľa Washingtonu potvrdením „pevného záväzku k jednému z najbližších európskych spojencov”.

Vládni konzervatívci zdieľajú s Trumpovou administratívou niekoľko tém, medzi inými aj negatívny prístup k moslimským utečencom, podporu pre spaľovanie uhlia, či skepticizmus voči medzinárodným spoločenstvám, akým je aj EÚ.

Odlišnosti však administratívy nachádzajú najmä v témach ako Rusko, ktoré líder vládnej strany Jaroslaw Kaczynski obviňuje zo smrti svojho brata, bývalého prezidenta Lecha Kaczynskieho. Jeho lietadlo sa v roku 2010 zrútilo neďaleko ruského Smolensku, pričom okrem prezidenta a jeho ženy zahynulo ďalších 94 osôb.