Tuniskí imigranti testujú EÚ

Taliansko vyhlásilo v sobotu humanitárnu pohotovosť na stredomorskom ostrove Lampedusa po tom, čo sa na ňom za posledný týždeň vylodilo okolo 4 000 migrantov z Tuniska. V severoafrickej krajine ľudové protesty prinútili k odchodu prezidenta, nepokoje tam stále pokračujú.

Taliansko už požiadalo Brusel o pomoc a komisárka pre vnútorné veci Cecilia Malmström podľa agentúry DPA vyhlásila, že si je plne vedomá „mimoriadneho tlaku na Taliansko“.

Pomoc je podľa Komisie poskytovaná čiastočne prostredníctvom agentúry Frontex so sídlom vo Varšave, ktorá ma na starosti monitoring vonkajších hraníc EÚ.

Hovorca tuniskej dočasnej vlády Tayeb Baccouche informoval, že kabinet sa bude vzniknutej situácii venovať. Na otázku ako, pre agentúru Reuters reagoval, že „neviem povedať, pretože je to otázka na bezpečnostné zložky“.

„Musíme o tom diskutovať v kabinete, keď nás upozorní talianska strana, pretože sme ešte neboli oficiálne informovaní talianskou vládou“, povedal Baccouche, ktorý je v tuniskej vláde zároveň ministrom školstva.

Problém ilegálnej imigrácie podľa neho nie je nový, no posilnila ho v uplynulých týždňoch zhoršená bezpečnostná situácia vo vnútri Tuniska, ktorú sa vláda snaží riešiť.

„Je to fenomén, ktorý neustávala, ani pred odchodom Bena Aliho, no teraz sme vo výnimočnej situácii. Títo mladí ľudia využili situáciu. Preto si myslím, že v tomto kontexte ide o relatívne normálny jav“.

Pošle Taliansko políciu do Tuniska?

Taliansky minister vnútra Roberto Maroni v nedeľu vyhlásil, že Európa nerobí nič pre zastavenie prílevu migrantov a že sa bude snažiť získať súhlas Tuniska, aby mohli talianske orgány zasiahnuť, informovalo BBC.

Maroni, ktorý je členom anti-imigračne naladenej strany Liga Severu tvrdí, že tuniský systém „sa blíži ku kolapsu“. Obvinil ostatné krajiny EÚ z toho, že nechali Taliansko nech si so situáciou poradí samo napriek vplyvu, ktorý to môže mať na ostatné krajiny. Podľa Baccoucheho ale Tunisko odmieta prijatie cudzích bezpečnostných zložiek na svoje územie, no dodáva, že kabinet sa situáciou určite bude zaoberať.

Ďalšia na rade Malta?

Maltský minister vnútra Carm Mifsud Bonnici napísal komisárke Malmströmovej list, v ktorom vyjadruje obavu, že jeho krajina bude čoskoro čeliť vlne imigrácie. Informovali o tom Times of Malta.

Malta podľa neho podporuje Taliansko v snahe predostrieť tému vplyvu problémov Severnej Afriky na imigráciu najbližšiemu stretnutiu Rady ministrov vnútra.

Podľa agentúry OSN pre utečencov, ktorá monitoruje situáciu, Malta by sa mohla stať miestom, kde sa vylodia tuniskí imigranti, ktorí sa vo veľkých počtoch snažia dosiahnuť taliansky ostrov Lampedusa neďaleko Sicílie.

Pozície

Joseph Daul, líder stredopravej frakcie Európskej ľudovej strany v Európskom parlamente vyhlásil, že jeho skupina podporí žiadosť Talianska o pomoc.

„EÚ sa nesmie len prizerať tomu, čo sa deje v Stredomorí (…) Európa musí prísť s efektívnou spoločnou politikou v boji proti ilegálnej imigrácii. Inak sa to, čo sa dnes deje v Taliansku stane aj v iných krajinách“, povedal.

Ďalšie kroky:

17. február: Európsky parlament bude diskutovať o situácii v Egypte

24.-25. februára sa v Bruseli stretávajú ministri vnútra a spravodlivosti EÚ