Tunisko zažíva ľudové povstanie, kto bude ďalší?

foto: nepokoje v Tunisku, zdroj: TASR

V Tunisku, ktoré bolo donedávna považované za pokojnú krajinu a vzor stability v regióne, pred niekoľkými dňami ľud donútil tamojšieho prezidenta hľadať azyl v zahraničí. Ide tak o prvú revolúciu v arabskej krajine, kedy zmenu vyvolali nespokojní občania. Hlavy štátov ako Líbya, Maroko, Alžírsko, Egypt, Jordánsko, Sýria, či Jemen, kde sa pod pokrývkou demokracie vládne pomerne autoritatívnym spôsobom, sa teraz obávajú podobného osudu.

Nezamestnanosť a korupcia ako dôvod

Nespokojnosť v Tunisku vyvolala najmä tamojšia hospodárska situácia. Nezamestnanosť v krajine oficiálne dosahuje 15 percent, ale podľa niektorých zdrojov je to až takmer 20 percent. Situáciu komplikuje skutočnosť, že obzvlášť ťažké je nájsť prácu pre mladých absolventov vysokých škôl, ktorí sú tak často nútení emigrovať do zahraničia alebo sa z nich stáva nespokojná inteligencia. Zároveň v krajine stúpla cena základných potravín.

Na druhej strane v krajine prekvitajú korupcia a rodinkárstvo, ktoré zosobňuje prezidentova rodina- a to najmä rodina jeho druhej ženy. To potvrdzujú aj zverejnené americké diplomatické depeše, ktoré nedávno zverejnila stránka Wikileaks. V nich sa uvádza, že „Tunisania intenzívne neznášajú, dokonca nenávidia prvú dámu Lailu Trabelsi a jej rodinu. V súkromí sa z nej oponenti režimu vysmievajú, a aj tí, ktorí sú blízko vláde vyjadrujú nesúhlas s jej údajným správaním“.

Nepokoje napokon odštartoval ešte minulý rok v decembri vysokoškolsky vzdelaný mladík Muhammad Búazíz, ktorý sa zapálil po tom, čo mu polícia zabavila jeho pouličný stánok kvôli tomu, že nemal potrebné povolenie. Následne do ulíc vyšli viacerí protestujúci a 24. decembra polícia jedného z nich zastrelila. To situáciu len eskalovalo. 

Ako uviedla analytička Washington Post, „pred mesiacom sa ľudia vybrali do ulíc. Zatiaľ nejde o islamskú revolúciu, ale ešte to nie je ani demokratická revolúcia. Namiesto toho sme svedkami demografickej revolúcie: revolty frustrovanej mládeže proti skorumpovaným starším“.

Tuniský prezident Ben Ali, ktorú stál na čele krajiny 23 rokov, bol napokon nútený hľadať azyl v zahraničí. Po tom, čo ho odmietlo Francúzsko, napokon našiel útočisko v Saudskej Arábii. Jej predstavitelia to obhajovali „humanitárnymi dôvodmi“ a „islamskou solidaritou“, uvádza denník Jerusalem Post.

Šírenie revolúcie

Podľa viacerých analytikov sa teraz, po takzvanej Jazmínovej revolúcii o stabilitu obávajú aj ďalšie severoafrické a blízkovýchodné krajiny. „Vývoj v Tunisku je ako zemetrasenie. Arabskí vládcovia sa pokúsia zvoľniť svoje režimy poskytnutím určitej slobody, vytvorením pracovných miest, vzdelania a ďalších vecí. Potom sa pokúsia stať sa opäť represívnymi,“ uviedol pre agentúru Reuters saudskoarabský opozičný aktivista Mohammed al- Kahtani.

Arabské štáty sa tak pravdepodobne pokúsia znížiť ceny potravín, keďže práve to je jedným z hlavných zdrojov ich obáv. „Je tu veľký nedostatok jedla. Nemáme dostatok chleba a múky. Ak to bude takto pokračovať, riskujeme tým potravinovú krízu,“ povedala pre agentúru Agence France- Presse jedna Tunisanka.

Situácia sa do ostatných krajín šíri aj pomocou internetu a sociálnych sietí. V Egypte už vzniklo niekoľko stránok na Facebooku, ktoré vyzývajú tamojšieho 82-ročného prezidenta Hosního Mubaraka, aby „začal baliť kufre“. Odozvu vyvolalo aj upálenie sa mladíka v Tunisku- podľa médií odvtedy došlo k minimálne piatim podobným pokusom aj v Alžírsku a Egypte. V Jordánsku a Líbyi, ktoré sú podľa analytikov najviac ohrozené, už vedenie štátu pristúpilo k zmrazeniu cien potravín.

Situácia však nie je rovnako napätá vo všetkých arabských krajinách. Lepšie sú na tom krajiny Perzského zálivu, ktoré si „môžu kúpiť spokojnosť svojich občanov“ vďaka príjmom z ropy a iných nerastných surovín.

Nová vláda bude čoskoro?

V uliciach hlavného mesta sa cez víkend ozývala aj streľba. Médiá hovoria o tom, že napätie eskalujú ľudia blízki tamojšiemu prezidentovi a snažia sa tým zabrániť upokojeniu situácie. Údajne dúfajú, že sa im tak podarí ostať pri moci. Štátna televízia tiež informovala o tom, že sa policajtom podarilo zneškodniť dvoch snajperov, ktorí strieľali do ľudí. V tejto súvislosti už došlo k zatknutiu bývalého šéfa prezidentovej ochranky Aliho Seriatiho, ktorého obvinili z ohrozovania štátnej bezpečnosti tým, že podnecoval násilie.

Do ulíc vyšli zároveň mnohí demonštranti, ktorí okrem iného strhávali plagáty s portrétom prezidenta. Mnohí obyvatelia hlavného mesta sa zároveň snažili si zabarikádovať svoje domy, aby sa nestali obeťou rabovania. Veľvyslanectvá tiež vyzvali svojich občanov k návratu do vlasti a mnohé cestovné kancelárie poslali pre svojich klientov lietadlá.

Situáciu sa snaží upokojiť tuniský premiér Muhammad Ghannúši. Ten prisľúbil, že už dnes (17. januára) predstaví novú vládu, ktorá otvorí „novú stranu v histórii Tuniska,“ cituje BBC. Opozičné strany sa však domnievajú, že ide o nerealistický dátum. Dve strany dokonca vyzvali k prezidentským voľbám. Chcú zároveň uistenie, že tieto voľby budú slobodné a bude čas na kampaň, uvádza Guardian.

Podľa tuniskej ústavy však na čele štátu v podobnej situácii nemá stáť premiér krajiny, ale predseda parlamentu, ktorým je Fuád Mebazzaa, a voľby sa musia uskutočniť do 60 dní.