Turecko už nebude súdiť deti ako teroristov

Doteraz boli maloletí prichytení napríklad pri hádzaní kameňov neraz súdení ako členovia teroristickej organizácie alebo za šírenie teroristickej propagandy. Podľa pripravovanej legislatívy, ktorú schválil Parlament by sa to malo zmeniť, píše turecký denník Hürriyet. Turecko má dlhotrvajúci problém s terorizmom spojeným s problémom kurdskej menšiny.

Akruálne sa v tureckých väzeniach nachádza viac ako 2000 detí. Väčšina pochádza z kurdského etnika, pričom je mnoho z nich odsúdených na vysoké tresty na základe protiteroristickej legislatívy.

Turecký parlament zvolal na utorok diskusiu o prvej časti protiteroristického zákona, ktorý je ľudovo známy ako „zákon pre deti, ktoré hádžu kamene“.

Novelizovaný zákon je súčasťou snahy vládnej strany AKP o riešenie problému terorizmu, ktorý sužuje najmä juhovýchod. Úprava legislatívy má podporu aj u pro-kurdskej strany Strany mieru a demokracie, čiastočne ho podporuje aj najväčšia opozičná strana CHP, naopak proti je krajne pravicová Strana nacionalistického hnutia.

Parlament napriek rozdielnosti názorov akceptoval hlavné časti vládneho návrhu, ktorý zakazuje, aby boli maloletí obvinení z členstva v teroristickej organizácii alebo zo šírenia teroristickej propagandy.

Takisto odstupňoval tresty za účasť na nelegálnych zhromaždeniach, kde znížil trest z jeden a pol rok na šesť mesiacov, výmeru trestu znížil aj pre tých, ktorí sa takýchto zhromaždení zúčastnia so strelnými zbraňami, nožmi, kameňmi, drevenými, plastovými či kovovými tyčami z dvoch až piatich rokov na šesť mesiacov až tri roky.

Použitie výbušných alebo horľavých látok a strelných zbraní sa bude rovnať minimálne jednému roku vo väzbe.

V súčasnosti je asi 196 z 2460 detí vo väzení tam je za zločiny spojené s terorizmom, podľa ministra spravodlivosti. Podľa ministra sa už pripravujú nápravné programy a ministerstvo ich ohlási v októbri tohto roku.

Podľa opozície ale vláda nezašla dosť ďaleko. „Ak akceptujete, že účasť na stretnutí je to isté ako byť členom teroristickej organizácie, ukazuje to, že nemáte dostatok vôle vyriešiť problém“, povedal Ali Riza Ӧztürk.