Tusk bol v Poľsku vypovedať, vítali ho podporné demonštrácie

Tuskovi podporovatelia vo Varšave, Zdroj: Jakub Kaminski/EPA

Po osemhodinovej výpovedi na polícii vo Varšave Tusk novinárom povedal: „Celá táto záležitosť je extrémne politicky motivovaná.“

Bývalého poľského premiéra zavolali vyšetrovatelia na výpoveď už v marci, kvôli pracovným povinnostiam sa však nemohol dostaviť.

Prípad je vnímaný ako silno osobná záležitosť. Tusk bol za predsedu Rady znovuzvolený napriek silnej opozícii poľskej vlády. Predseda vládnej strany Právo a spravodlivosť Jarosław Kaczyński, ktorý de facto v Poľsku drží moc, ho obviňuje z „morálnej zodpovednosti“ za smrť jeho brata pri leteckom nešťastí v 2010.

27:1

Tusk varoval, že ak nadobudne presvedčenie, že vyšetrovanie je „schválne využívané , aby sťažilo alebo znemožnilo vykonávanie môjho mandátu predsedu EÚ“, využije imunitu, ktorú má ako čelný predstaviteľ Únie.

„Dúfam, že to k tomu nepovedie, ale ak áno, nebudem váhať.“

Tuska vítali na železničnej stanici vo Varšave v stredu ráno podporovatelia. Skandovali heslo referujúce na jeho znovuzvolenie za predsedu Rady: „27 k 1, Tusk porazil Kaczyńského.“

https://euractiv.sk/clanky/buducnost-eu/polsko-sa-hneva-ohlasuje-negativnu-politiku-voci-eu/

Demonštranti niesli Tuskove portréty, európske a poľské vlajky. „Sme s tebou, Donald“, skandovali popri tom, ako ho odprevadili zo stanice na prokuratúru.

Tuskovi odporcovia prišli s plagátmi, na ktorých bol zobrazený ako väzeň.

 

„Som veľmi kritický voči tomu, čo sa teraz deje v krajine, no všetko je v rukách ľudí“, povedal Tusk reportérom po príchode do Poľska.

Dohoda s ruskou FSB

Vyšetrovanie sa týka generálov kontrarozviedky Janusza Noseka a Piotra Pytela, obvinených z „prekročenia právomocí spoluprácou so spravodajskou službou iného štátu“ bez povolenia.

Podľa poľských médií ide o dohodu uzavretú s ruskou tajnou službou FSB krátko po hávarii lietadla, pri ktorej v roku 2010 zomrel vtedajší prezident Lech Kaczyński a ďalší vysokí poľskí predstavitelia.

V tom čase bol Donald Tusk premiérom.

Podľa niektorých správ sa mala dohoda týkať spolupráce pri stiahnutí poľských jednotiek z operácie NATO v Afganistane, ďalšie tvrdia, že umožňovala agentom FSB vstupovať bez komplikácií do centrály poľskej vojenskej kontrarozviedky SKW.

Video/Euronews: Tusk sa obáva, že za poľským vyšetrovaním je “ohováračská kampaň”