Tymošenková čelí obvineniam zo zneužívania právomocí

foto: Julia Tymošenková, zdroj: TASR/ AP

Podľa obvinení mala Tymošenková finančné prostriedky z predaja emisií použiť na vyplácanie penzií v krajine v čase, kedy Ukrajina čelila vážnym následkom hospodárskej krízy. Podľa zákona je však možné tieto zdroje vyčleniť len na modernizáciu súvisiacu so zlepšovaním situácie ohľadne životného prostredia. V prípade usvedčenia hrozí Tymošenkovej sedem až desať rokov väzenia a následne zákaz vstupu do politiky na tri roky.

Bývalá ukrajinská premiérka sa však bráni. „Je to úplny nezmysel,“ povedala Tymošenková a dodala: „Toto je spôsob ako sa prezident vyrovnáva so svojimi najväčšími politickými sokmi,“ cituje agentúra AFP. V uplynulých mesiacoch už polícia zadržala niekoľko bývalých vládnych predstaviteľov. Ukrajinský prezident Viktor Janukovyč tvrdí, že sa týmto spôsobom snaží bojovať proti korupcii.

Od jeho víťazstva vo februárových prezidentských volieb na Ukrajine ho už opozícia obvinila z monopolizácie právomocí, stíhanie oponentov a potláčania demokracie a slobody prejavu, či z toho, že krajinu privádza späť do náručia Ruska.

Vzťahy medzi Kyjevom a Moskvou sa od jeho nástupu do funkcie skutočne oteplili, najmä v porovnaní s bodom mrazu, na ktorom boli od Oranžovej revolúcie v roku 2005, kedy sa k moci dostali Viktor Juščenko a Julia Tymošenková. Tá bola pritom ešte v roku 2004 spojencom Janukovyča. Súčasný ruský prezident už v marci, teda mesiac po voľbách, vyhlásil, že chce presadiť zákon, ktorý by krajine zabránil stať sa členom akejkoľvek vojenskej aliancie. Práve ašpirácia Kyjeva na členstvo v NATO bola jedným z kameňov úrazu medzi oboma susedmi. Následne v apríli podpísala krajina s Ruskom dohodu o tom, že ich čiernomorská flotila môže ostať na Kryme o 25 rokov dlhšie- teda minimálne do roku 2042, a len pred pár týždňami sa Janukovyč stretol v Moskve so svojim ruským kolegom Dmitrym Medvedevom.

Bitka v parlamente

Prehlásenie o trestnom stíhaní voči Tymošenkovej, ktorá je na čele najsilnejšej opozičnej strany, viedlo k nesúhlasným vyjadreniam jej spolustraníkov. Celá situácia napokon vyústila do potýčky na pôde parlamentu, ktorá si vyžiadala hospitalizáciu niekoľkých zákonodarcov. Išlo už o tretiu podobnú udalosť v ukrajinskom parlamente za posledný rok. V minulosti už poslanci hádzali vajíčka a pobili sa aj pri schválení dohody o predĺžení povolenia pre spomínanú čiernomorskú flotilu, uvádza denník Wall Street Journal.

Tymošenková: Nič som nespravila

Polícia bývalú ukrajinskú premiérku nezadržala, ale vydala zákaz na jej vycestovanie mimo Kyjevu. „Nikdy neodídem, nebudem sa skrývať v nemocnici a neodcestujem do zahraničia ako Janukovyč a jeho stúpenci v roku 2005, keď sa rozutekali po celom svete,“ cituje AFP Tymošenkovej slová.

Tá zároveň popiera, že by s finančnými prostriedkami z predaja emisií naložila tak ako to naznačujú obvinenia. „Peniaze vyčlenené na Kjótsky protokol neboli zneužité. Použili sme prostriedky z jedinej položky v rozpočte- takej, ktorá nemala účel alebo vyčlenenie,“ uvádza jej slová Guardian. Tymošenková podľa denníka dodala, že „všetky ekologické zdroje sú na účtoch ministerstva pre ekológiu a k dispozícii vláde“. Doplnila: „Vyplatila som ľuďom penzie, ale to podľa ukrajinských zákonov nie je zločin,“ cituje agentúra Reuters.

Situácia na Ukrajine vyvolala odozvu aj v Európskom parlamente. Šéf ľudovcov Wilfried Martens podľa Financial Times uviedol: „Predsedníctvo EPP nesúhlasí s nárastom agresívneho, politicky motivovaného tlaku zo strany ukrajinských úradov na opozíciu a jej líderku Juliu Tymošenkovú.“

Tymošenkovú už kvôli korupcii v minulosti vyšetrovali.