Tymošenková vracia úder

„Poukazovanie prstom na Moskvu je hlúpe. Koalícia neskolabovala rukou Kremľa, ale rozhodnutím prezidenta,“ povedala ukrajinská premiérka, Júlia Tymošenková, v rozhovore pre britský denník Financial Times. Súčasne obvinila Viktora Juščenka, že štartuje kampaň k prezidentským voľbám v roku 2010 spôsobom, ktorý „skomplikoval plány krajiny pre bližšie integrovanie sa s Bruselom a NATO.“ Navyše, prezident podľa Tymošenkovej ohrozuje i krehké vzťahy s Ruskom.

„Veľmi dobre chápem jeho hystériu, pretože prieskumy verejnej mienky ukázali prepad jeho podpory z 53 na 5 percent,“ cituje šéfku vlády v Kyjeve FT.

Vnútrovládna kríza na Ukrajine vypukla minulý týždeň. Prezident Viktor Juščenko obvinil premiérku Tymošenkovú, že svojím mlčaním počas rusko-gruzínskeho konfliktu hrala do karát Moskve. Vedenie strany Naša Ukrajina/Ľudová sebaobrana sa 2.9 zišlo neskoro v noci a odhlasovalo odchod z koalície, ktorý vytvára s Blokom Júlie Tymošenkovej. Súčasne padli na adresu predsedníčky vlády ďalšie obvinenia, že sa v spolupráci s proruskou Stranou regiónov Viktora Janukovyča snaží obrať prezidenta o právomoci a presunúť ich na jednotlivých ministrov. Prezident súčasne 3.9. v mimoriadnom televíznom prejave uviedol, že je pripravený rozpustiť parlament, ak nebude do mesiaca vytvorená nová väčšinová koalícia (EurActiv 04/09/08).