Tymošenkovej nedovolia kandidovať v parlamentých voľbách

zdroj wikimedia commons

Tymošenkovej politická strana Vlasť sa obrátila na súd po tom, ako jej bola odmietnutá žiadosť o zaregistrovanie bývalej premiérky a bývalého ministra vnútra Jurija Lučenka ako kandidátov do parlamentných volieb. Súd by sa mal sťažnosťou zaoberať ešte tento týždeň.

Tymošenková aj Lučenko boli v minulom roku odsúdení na 7, resp. 4 roky väzenia za zneužitie moci. Expremiérka tvrdí, že sa stala obeťou Janukovyčovej odplaty za Oranžovú revolúciu, ktorá pripravila Janukovyča o funkciu prezidenta.

Parlamenté voľby, ktoré sa majú konať v októbri, sú zahraničím vnímané ako test pre krajinu. Proti sebe sa postavia dva tábory, Janukovyčova Strana regiónov a zjednotená opozícia, ktorú tvoria strany Vlasť a Fronta zmien na čele s bývalým ministrom zahraničných vecí Arsenijom Jaceňukom. Voľby majú rozhodnúť o smerovaní krajiny.

Volebná komisia svoje rozhodnutie odôvodňuje tým, že je v rozpore so zákonom nominovať na kandidátnu listinu osoby, ktoré boli usvedčené z trestnej činnosti.

Predseda Európskej ľudovej strany Wilfried Martens odsúdil krok volebnej komisie. Čl. 76 ukrajinskej Ústavy, na ktorý sa odvoláva volebná komisia, podľa neho nezakazuje zaregistrovať odsúdených kandidátov.

„Opäť raz, súčasný režim na Ukrajine, vedený Viktorom Janukovyčom potvrdil dobre známy a pretrvávajúci zámer eliminovať opozičných lídrov. Pochopiteľne ide o ďalšiu vážnu prekážku pre demokraciu na Ukrajine, ktorá bude mať samozrejme dôsledky na vzťahy EÚ a Ukrajiny,“ vyhlásil Martens.

Tymošenková čelí obvineniam z daňových únikov a sprenevery. Už v októbri minulého roka dostala 7 ročný trest väzenia za zneužitie moci. Európska únia považuje jej prípad za selektívnu spravodlivosť.

Bývalá premiérka sa teraz snaží zvrátiť rozsudok na Európskom súde pre ľudské práva. Ak by sa jej to aj podarilo, stále by čelila ďalším obvineniam, ku ktorým by mohlo navyše pribudnúť aj obvinenie z vraždy poslanca a jedného z najbohatších ľudí na Ukrajine, Evhenija Ščerbaňa.