Účastníci delegácie EÚ sa stretli s Hamasom

Hnutie Hamas (arabsky „nadšenie“, skratka pre Hnutie islamského odporu), ktoré ovláda pásmo Gazy je Európskou úniou považované za teroristickú organizáciu. Hamas, na rozdiel od umierneného Fatahu, neuznáva právo štátu Izrael na existenciu.

Predseda poslaneckej snemovne parlamentu Českej republiky Miroslav Vlček z ČSSD viedol delegáciu poslancov národných parlamentov EÚ, ktorá mala zmonitorovať situáciu na Blízkom východe. Na územie ovládané Hamasom prišli 10. júna zo susedného Egypta.

Pred cestou do Egypta, Jordánska, Izraela a na palestínske územia Vlček prehlásil, že sa nestretne s nikým z radikálneho hnutia Hamas. Na letisku v Gaze dokonca odmietol podať ruku predstaviteľom hnutia a odmietol poskytnúť rozhovor novinárom, ktorých Hamas pozval.

Vlčkov príklad ale nenasledovali štyria účastníci jedenásť-člennej delegácie. Talianska podpredsedníčka Európskeho parlamentu Luisa Morgantini (zo skupiny GUE-NGL), ktorá je považovaná za radikálnu komunistku (je členkou talianskej Strany komunistickej obnovy) a odporkyňu Izraela sa v Gaze bez vedomia Miroslava Vlčka stretla s poslancami hnutia Hamas.

Morgantiniovú sprevádzali členovia delegácie z Bulharska, Gréka a z Turecka (pozorovateľka z kandidátskej krajiny). K schôdzke, ktorú Morgantinová označila ako „súkromnú“ došlo v čase, kedy bol Vlček a zvyšok delegácie na návšteve islamskej univerzity. Morgantiniová viedla v Európskom parlamente skupinu pre vzťahy s Palestínskou samosprávou a kontakty s Hamasom nie sú pre ňu nič nové.

Vlček sa proti iniciatíve Morgantiniovej ohradil: „Oficiálna delegácia bola na univerzite v Gaze, keď sa štyria členovia zobrali a než sa prišlo do rokovacej miestnosti boli preč. Ja som proti tomu protestoval, odsudzujem takéto správanie“, povedal.

Ministerstvo zahraničných vecí predsedajúcej krajiny EÚ reagovalo, že stretnutie niektorých poslancov s Hamasom nie je súčasťou politiky EÚ.

Tento incident zvýraznil, že EÚ nie je napriek oficiálnej politike stopercentnej jednotná pokiaľ ide o to, či rokovať s Hamasom. Podľa niektorých doterajšia politika izolácie Hamasu zlyhala a iba posilnila podporu pre radikálov v rámci palestínskej populácie. Prehodnotenie súčasnej politiky pri zachovaní kondidcionality (vzdať sa násilia, uznať Izrael, uznať existujúce dohody) by aj podľa niektorých think-tankov mohlo viesť k posilneniu umiernenejšieho krídla Hamasu. Omietanie jednať s Hamasom pre portál EUObserver označil za "obrovskú chybu" Alastair Crook, bývalý poradca Javiera Solanu pre Blízky Východ a niekdajší agent britskej tajnej služby.