Uchovávanie údajov: EÚ hľadá nový modus operandi

Zdroj: EP

Predseda Európskej rady Donald Tusk počas utorňajšej rozpravy v pléne Európskeho parlamentu (EP) vyzval europoslancov, aby podporili legislatívny návrh, ktorý by zaviazal letecké spoločnosti poskytovať vnútroštátnym orgánom údaje o svojich cestujúcich a vytvorenie tzv. európskeho systému PNR (Passenger Name Record).

V mene Európskej komisie o to isté v Štrasburgu požiadal jej prvý podpredseda Frans Timmermans. Lotyšská premiérka Laimdota Straujumová oznámila, že prelom v tejto otázke bude jednou z priorít lotyšského predsedníctva v EÚ vo vzťahoch s europarlamentom.

Tlak ostaných euroinštitúcií na EP v tejto oblasti sa zvýšil po minulotýždňových atentátoch v Paríži, ktoré opäť podnietili debaty o potrebe užšej spolupráce členských štátov a policajných orgánov v oblasti boja proti terorizmu.

Zákonodarný zbor je v otázke poskytovania osobných údajov pasažierov leteckých liniek skôr opatrný; smernica zostala zablokovaná vo Výbore EP pre občianske slobody (LIBE).

Tusk pred europoslancami priznal, že dôraznejšia výmena informácii medzi členskými štátmi je "náročná a delikátna", pričom treba dosiahnuť rovnováhu medzi bezpečnosťou a slobodou. Aj napriek tomu však vyzval na ústretovosť zákonodarného zboru v tejto záležitosti.

"Dvadsaťosem národných systémov by bol zlepenec s dierami. Zasahovali by do súkromia občanov, nedokázali by však riadne ochrániť ich bezpečnosť," skonštatoval Tusk.

Španielsky socialistický europoslanec Enrique Guerrero Salom si myslí, že takéto rozhodnutia by sa nemali robiť v emočne vypätom čase.

Legislatíva o európskom PNR by sa podľa neho „mala viesť pokojne a nie vo víre posledných udalostí“.

Líder skupiny liberálov v EP Guy Verhofstadt tvrdí, že Parlament chce najprv vidieť sfinalizovanú smernicu o ochrane osobných údajov pred tým, než bude zvažovať európsku PNR.

PNR sa nepáči napríklad aj europoslanci za francúzsky Národný front. „Odmietame vzdať sa národnej suverenity (…) Mali by sme mať právo rozhodovať, kto vstúpi a opustí naše územie,“ povedala Marine Le Penová na tlačovej konferencii.

Európski ľudovci schému podporujú. Podľa ich predsedu Manfreda Webera žiadajú socialistov a liberálov, aby tento projekt (PNR) prestali blokovať. „Pochopiteľne potrebujeme drakonické štandardy na ochranu osobných údajov, ale európski vyšetrovatelia potrebujú prístup k informáciám na to, aby si robili svoju prácu.“

Europoslancom sa prihovára aj francúzsky premiér Manuel Valls. Francúzsko ešte do nedávnych útokov PNR odmietalo.

Parlamentný spravodajca k legislatíve, britský konzervatívec Timothy Kirkhope, hovorí, že mu ide o zabezpečenie ochrany osobných slobôd a osobných údajov, no zároveň musí byť pre radikálnych džihádistov ťažšie vrátiť sa nepozorovane naspäť do Európy.

Hlavy štátov a vlády a ministri by podľa neho po novej úprave nevolali, ak by nebola potrebná. Chce preto pracovať, aby dosiahol čo najširšiu dohodu v Európskom parlamente. „Bude niekoľko členov výboru (LIBE), ktorých nikdy nepresvedčíme, ale verím, že je možné nájsť pre revidovaný návrh väčšinu,“ povedal.

PNR znamená, že osobné údaje miliónov Európanov by sa uchovávali v centrálnom európskom systéme celé roky. Štáty diskutujú aj o tom, že by sa na vnútroschengenských letiskách mala znovu zaviesť kontrola osobných dokladov.

Toto opatrenie cieli na radikálov s európskym občianstvom, ktorí sa vracajú do Európy. Niektorí experti poukazujú na fakt, že ani masívne uchovávanie údajov by pravdepodobne nezabránilo parížskym útokom. Európske tajné služby si síce vymieňajú informácie medzi sebou, ale majú problémy pri napĺňaní celoeurópskych európskych databáz.

EurActiv/TASR