Ukrajina che bezvízový režim už na Euro 2012

Začiatok rozhovorov o bezvízovom stykzu oznámili včera ukrajinský minister zahraničiných vecí Volodymir Ohryzko a eurokomisár pre bezpečnosť a vnútro Jaques Barrot. Cieľom rokovaní je formulovať konkrétne podmienky, ktoré musí ukrajinská strana splniť, aby mohli jej občania cestovať do Únie bez víz.

Podmienky sa budú týkať predovšetkým bezpečnosti – potlačenie ilegálnej imigrácie, boj proti organizovanému zločinu, ochodovaniu s ľudmi a praniu špinavých peňazí. Ukrajina bude musieť tiež vylepšiť svoj súdny systém.

Pre Ukrajinu je veľmi dôležité, aby sa celý proces skončil do roku 2012, kedy bude spolu s Poľskom hostiť európsky šampionát vo fubale – Euro 2012. “Do štyroch rokov budeme schophní splniť vštky tieto podmienky”, vyhlásil ukrajinský šéf diplomacie Ohryzko. “Obe strany majú k tomu dobrú vôľu”, dodal. Komisár Barrot bol zdržanlivejší a odmietol predpovedať akýkoľvek dátum skončenia procesu, obmedzil sa na vyhlásenie, že to bude trvať niekoľko rokov.

Od začiatku roka 2008 sa na Ukrajinu uplatňuje tzv. režim zjednodušeného vydávania víz, ktorý sa zakladá na Dohode o zjednodušení vízového režimu a readmisii. V teórii to znamená, že proces žiadania o víza by mal byť jednoduchší aj ceny za ich vydanie by mali byť nižšie (35 eur). Režim zvýhodňuje najmä tie skupiny ľudí, ktoré cestujú častejšie – študenti, novinári, biznismeni.

Ukrajinská strana ale tvrdí, že v praxi zjednodušený režim až tak hladko nefunguje a so žiadateľmi o víza sa zaobchádza rôzne v závislosti od toho, na ambasáde ktorého členského štátu sa o víza uchádzajú. Komisár sľúbil, že tieto sťažnosti preverí.

Občanom Únie zrušil Kyjev jednostranne vízovú povinnosť už v roku 2005, šesť mesiacov po tzv. oranžovej revolúcii. Rozhodnutie začať dialóg o úplnom zrušení víz zo strany EÚ padlo na septembrovom summite EÚ-Ukrajina.

Európska únia prisľúbila svojmu východnému susedovi po rusko-gruzínskom konflikte užšie vzťahy, stále sa však zdráha ponúknuť Ukrajine perspektívu členstva. Ukrajina je pripravená rozšíriť spoluprácu s Európskou úniou aj na poli obrannej politiky. Kyjev ministrom obrany EÚ oznámil, že je pripravený zapojiť svoje jednotky k bojovým skupinám EÚ, ktoré ako sily rýchlej reakcie.