Ukrajina: EÚ so sankciami manévruje

Zdroj: Európska rada

Tesne pred včerajšou večernou bruselskou schôdzkou Európskej rady zaslalo ukrajinské veľvyslanectvo pri EÚ európskym inštitúciám dokumenty, ktoré označuje za dôkazy o tom, že za ozbrojenými akciami separatistických skupín od začiatku stojí Rusko.

Kyjev sa tak snažil ovplyvniť európskych lídrov, aby pristúpili k 3. úrovni ekonomických sankcií voči Ruskej federácii.

Ukrajina v materiáli tvrdí, že „kroky Ruska voči Ukrajine sú implementáciou dobre naplánovanej politickej stratégie spraviť z Ukrajiny zlyhávajúci štát. Plán je založený na aplikovaní inovatívnych modelov boja – hybrid vojny a kontrolovaného chaosu, ktorý je prispôsobený realitám a unikátnej situácii bývalého sovietskeho územia.“

Plán má zahŕňať vytvorenie štruktúr bábkového štátu, zaplavenie regiónu nelegálnymi zbraňami, využívanie platených žoldnierov na ničenie infraštruktúry a zastrašovanie miestneho obyvateľstva, oslabenie miestnej ekonomiky a blokovanie funkcií štátu, spôsobenie utečeneckej krízy, propagandu a vyslanie ruských „mierových“ síl.

Ďalej len o krok

Lídri EÚ v záveroch summitu odsudzujú nelegálne aktivity ozbrojených skupín na Ukrajine a znova vyzývajú Rusko, aby využilo svoj vplyv nad týmito skupinami k zastaveniu násilia. 

Požiadavky, tak ako ich formuloval predchádzajúci summit EÚ, sa nenaplnili, konštatuje odsúhlasený text. Výsledkom je návrh ďalších opatrení zameraných na subjekty ktoré materiálne alebo finančne podporujú kroky proti ukrajinskej suverenite. Detaily majú dotiahnuť do konca júla ministri zahraničných vec.

Slovenský premiér Robert Fico po rokovaní povedal, že lídri sa „zhodli,“ že nie je potrebné prechádzať do 3. fázy sankcií aj napriek konštatovaniu, že podmienky formulované na predchádzajúcom summite neboli z ruskej strany úplne splnené.

Lídri však hovorili o rozšírení 2. fázy sankcií, ktoré by sa mali dotknúť spoločností na území Ruska, pri ktorých sa bude individuálne preukazovať ako sa podieľali na podpore porušení medzinárodného práva a narušenia suverenity Ukrajiny.

„Zvážime aj pozrieť sa na individuálne fyzické osoby, ktoré aktívne prispievali, napríklad majetkovo na ilegálne akcie na Ukrajine,“ hovorí premiér. 

Únia tiež stopne všetky verejné investície – aktivity Európskej investičnej banky a Európskej banky pre obnovu a rozvoj v Ruskej federácii. Rovnako sa pozastavia spoločné programy bilaterálnej a regionálnej spolupráce, s výnimkou podpory mimovládnych organizácií.

Únia dáva červenú akýmkoľvek investíciám na Kryme a vyzýva Medzinárodný menový fond, aby urobil to isté. EÚ chce pokračovať v tri aterálnych rokovaniach o podmienkach dodávok ruského plynu na Ukrajinu. V hre je aj bezpečnosť tranzitných dodávok.

Náš región je ohrozený

Premiér Fico za slovenskú vládu zopakoval, že za rozhodujúce považuje diplomatické riešenie konfliktu. Ak nedôjde k dohode o plyne medzi Ukrajinou a Ruskom, „krajiny nášho regiónu môžu byť na jeseň ohrozené.“

Slovensko je podľa neho na najhorší scenár pripravené prostredníctvom dvoch variánt z Českej republiky a z Rakúska. „Pochopiteľne, prichádzali by sme od o tranzit,“ dodáva.

Slovensko už dávnejšie pristúpilo na európsku požiadavku zabezpečiť reverzný tok plynu na Ukrajinu. Od septembra bude Slovensko schopné dodávať 8 až 9 miliárd m3 plynu ročne s možnosťou rozširovať kapacity.