Ukrajina nebude členom NATO, chce to uzákoniť

foto: ukrajinský prezident Vikto Janukovič

„Toto je zákon, ktorý najviac potrebujeme,“ povedal Janukovič ukrajinskému ministrovi zahraničných vecí Konstantinovi Griščenkovi. Zásady zahraničných vzťahov vládnucej koalície sú podľa parlamentného denníka Hlas Ukrajiny založené na princípe „ostať mimo blokov“. Existujúca spolupráca s NATO sa tak dostane pod drobnohľad, dodávajú médiá.

Janukovičov predchodca Viktor Juščenko schválil legislatívu, podľa ktorej bol vstup krajiny do NATO strategickým cieľom krajiny, vysvetľuje stránka News.ru a dodáva, že nový prezident nie je proti európskej integrácii, ale je „zásadne proti vstupu Ukrajiny do NATO“.

Ukrajinský denník Ekonomické správy cituje ukrajinského diplomata Vladimíra Vasilenka, ktorý označil rozhodnutie nových lídrov krajiny za „nezodpovedné“, keďže bude mať negatívny vplyv na integráciu Ukrajiny do EÚ.

Ďalší komentátori však povedali, že Ukrajina i tak nemala veľké šance na vstup do aliancie a toto rozhodnutie lepšie korešponduje so záujmami krajiny. Koaličný program sa tiež zaoberá vzťahmi s Ruskom a tvrdí, že by mali byť vybudované na dlhodobej a stabilnej báze a v atmosfére dôvery a „strategického partnerstva“.

V oblasti rusko-ukrajinských vzťahov program tvrdí, že by sa mala implementovať vzájomná Zmluva o strategickom partnerstve medzi oboma krajinami a bilaterálne vzťahy by sa mali riadiť zásadami efektívnosti a spoločných záujmov.

Postoje

Šéf ukrajinského Inštitútu pre politickú analýzu a medzinárodné štúdie Sergej Tolstov povedal, že vidina vstupu postsovietskej republiky do NATO umrela keď Nemecko vo svojich požiadavkach kategoricky odmietlo rokovať o tejto otázke, píše ruská internetová stránka News.ru.

Zástupca šéfa ukrajinskej Rady národnej bezpečnosti a obrany Dmitri Vidrin povedal, že neutrálny status Kyjeva krajine de facto pomôže sa lepšie dostať z „geopolitickej krízy“, ktorá hrozí všetkým medzinárodným štruktúram.

„Pri svojom kontakte s európskymi lídrami, vrátane tými z NATO, mi bolo povedané, že najlepšie pre všetkých bude ak si Ukrajina zachová svoj status a bude sa držať ďalej od vojenských blokov. Ukrajina nie je pripravená na smelý krok ku NATO a rovnako ani Európania. Možno to pôsobí zvláštne, ale každý je so súčasným stavom spokojný,“ povedal.

V komentári ruského denníka Pravda nazýva jej autor krok Ukrajiny k nevojenskému usporiadaniu „žalostným zlyhaním NATO a jeho pokračujúcich plánov expandovať smerom na východ, hoci po rozpustení Varšavského paktu Moskve prisľúbil, že sa tak nestane.“

„Moskva vždy tvrdila, že je na Kyjeve, aby určil ukrajinskú politiku s tým dodatkom, že za každou akciou nasleduje možná reakcia. S Janukovičom, pravdepodobne, prichádza pragmatická, rozumná a vyvážená zahraničná politika,“ píše denník.