Ukrajina odložila summit, na ktorý nikto nechcel prísť

zdroj: TASR/AP

Summit sa mal uskutočniť 11-12 mája v Jalte, kde si vo februári 1945 víťazi druhej svetovej vojny Roosevelt, Churchill a Stalin rozdelili sféry vplyvu.

Ako prví odmietli svoju účasť prezidenti Nemecka, Česka, Slovinska a Rakúska. K nim sa postupne pridali ďalší. Janukovyč včera summit odložil po tom, ako sa neúčasť lídrov vyšplhala na číslo 14.

Na bojkot svojej krajiny vyzvala minulý štvrtok medzinárodné spoločenstvo Júlia Tymošenková listom z väzenia, kde si odpykáva 7 ročný trest. „Ukrajinský ľud nemôže bojovať proti vláde osamotený,“ napísala v liste.

Podľa Európskej únie je uväznenie líderky ukrajinskej opozície politicky motivované. Únia navyše obviňuje Kyjev, že Tymošenková je vo väzení týraná.

Bývalá ukrajinská premiérka sa včera rozhodla po zrušení summitu ukončiť svoju 19 dňovú protestnú hladovku.

Na summit sa však chystali napríklad slovenský prezident Ivan Gašparovič, alebo poľský prezident Bronislaw Komorowski.

„Prezident Komorowski plánoval ísť do Jalty vyzvať prezidenta Janukovyča k zmenám v ukrajinských zákonoch tak, aby by nebolo možné niekoho odsúdiť za politickú činnosť podľa trestného práva,“ vyhlásila jeho hovorkyňa Joanna Trzaska-Wieczorek.

Bojkot summitu a jeho odloženie odzrkadľuje rastúcu izoláciu Janukovyčovej vlády. Tú môže potvrdiť aj blížiaci sa európsky futbalový šampionát, ktorý Ukrajina organizuje spolu s Poľskom. Účasť na šampionáte už odmietli nemecká kancelárka Angela Merkelová a všetci eurokomisári.

Kyjev obviňuje Berlín z praktík „studenej vojny“. „Nechce sa nám veriť, že nemeckí predstavitelia zvažujú opäť zaviesť metódy z čias studenej vojny,“ vyhlásil hovorca ukrajinského ministerstva zahraničných vecí Oleg Vološyn.