Ukrajina sa obáva, že stráca podporu v EÚ

Ukrajina, konflikt, Rusko, korupcia

Protivládne protesty z novembra 2013, (zdroj: Ivan Bandura/Flickr)

Ivanna Klympuš-Cincadzová je od apríla ukrajinskou „vicepremiérkou pre európsku a euroatlantickú integráciu“. Jej úlohou je udržať dobré vzťahy s Európskou úniou a Spojenými štátmi, čo okrem iného znamená zachovanie sankcií voči Rusku.

Pomalé tempo reforiem a pokračujúca korupcia nahrávajú odporom sankcií v Európe. Polemika o ich opodstatnení je aj vo Francúzsku a v Nemecku pomerne častá.

Jeden agresor

Krátke zastavenie paľby na východe Ukrajiny využili na návštevu regiónu nemecký minister zahraničných vecí Frank-Walter Steinmeier a jeho francúzsky náprotivok Jean-Marc Ayrault. Zhodli sa, že na optimizmus nie je dôvod, ale dlhší čas bez streľby sa dá využiť na ďalšie rokovania.

Ich ukrajinská kolegyňa pri tejto príležitosti odsúdila výroky, ktoré ruskú a ukrajinskú zodpovednosť za situáciu v oblasti kladú na jednu úroveň. Iba deň predtým slovenský premiér Robert Fico vyhlásil: „Ak by sme urobili inventúru, zistíme, že Ukrajina plní svoje záväzky dokonca menej než Rusko.“

Cincadzová na tento a blízke výroky reagovala: „Nerada od európskych krajín počúvam podobné výroky. […] Je tu iba jeden útočník a Ukrajina je obeťou.“ Anexia Krymu má podľa nej ďalšie medzinárodne dôsledky. Ak sa Budapeštianske memorandum nerešpektuje v otázke územnej celistvosti, nemusí sa rešpektovať ani nešírenie jadrových zbraní.

Bývalý americký veľvyslanec na Ukrajine Geoffrey R. Pyatt v nedávnom rozhovore pre EurActiv.com varoval, že v Európe môže nastať „únava z Ukrajiny“, ktorá by znamenala odvolanie reštriktívnych opatrení voči Ruskej federácii.

Čo skôr?

Ukrajinci argumentujú, že svoju časť Minskej dohody nemôžu napĺňať, kým ruská strana nesplní svoju. V jadre sporu je to, či voľby v Donbase majú prebehnúť bez toho, aby Kyjev opätovne získal kontrolu nad východnou hranicou.

Kremeľ trvá aj na ďalších podmienkach dohody, vrátane amnestie pre separatistov. Tú však ukrajinskí predstavitelia vytrvalo odmietajú.

Európska únia za svoju podporu Ukrajiny žiada prijímanie reforiem a boj s korupciou. Ukrajinský premiér Volodymyr Hrojsman o korupcii hovorí, že „veľké ryby sa nedajú chytať malou udicou“.

Za posledných päť rokov neodsúdili za korupciu žiadneho vyššieho predstaviteľa. Analytici tvrdia, že prezident Petro Porošenko sotva zmení systém, ktorý mu pomohol do čela krajiny. Únia sa preto opäť chystá zasiahnuť. Navrhla protikorupčnú schému, ktorá vstúpi do platnosti v januári 2017. EÚ ju aj sama zafinancuje. Poskytne 16 miliónov eur.