Ukrajina: Únia kladie Rusku podmienky

Zdroj: Európska rada

Únia sformulovala počas zasadnutia Európskej rady voči Rusku 4 konkrétne požiadavky, ktorých splnenie očakáva do pondelka, 30. júna.

V prípade nepriaznivého vývoja situácie je Európska rada odhodlaná kedykoľvek sa vrátiť k „ďalším významným reštriktívnym opatreniam.“

Únia od Ruska požaduje dohodu o monitorovaní prímeria na Ukrajine zo strany OBSE a o monitorovaní hraničných kontrol. Ukrajinským zložkám by malo byť umožnené vrátiť sa na tri hraničné prechody. Ďalej požaduje prepustenie zadržiavaných pozorovateľov OBSE a začiatok serióznych rokovaní o implementácii mierového plánu.

Slovenský premiér Robert Fico hovorí, že nejde o ultimátum, ale o výsledok rozhovorov uplynulých dní medzi ruským prezidentom Vladimirom Putinom jeho francúzskym náprotivkom Francoisom Hollandom a nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou.

"Na niektoré veci má Rusko vplyv, na niektoré nemusí, spísané podmienky vychádzajú z určitých reálií," uviedol na dnešnej tlačovej konferencii s tým, že sa nimi nemá nikto tlačiť do kúta.

Pripomenul, že pokiaľ ich Moskva do 30. júna nesplní, tak je Európska únia pripravená na rozhovory o ďalších sankciách. "Aj na tento účel bol na 16. júla zvolaný ďalší summit Európskej rady, na ktorom bude dominovať téma Ukrajiny," avizoval Fico.

Na margo summitu sa lídri v Bruseli lídri rokovali aj s ukrajinským prezidentom Petrom Porošenkom. Podporili jeho mierový plán, hoci vyjadrili poľutovanie, že vyhlásenie prímeria zatiaľ neviedlo k ukončeniu násilností.

Únia víta, že ruský prezident Vladimír Putin podporil princípy mierového plánu aj rozhodnutie Rady federácie odvolať autorizáciu vojenskej intervencie na ukrajinskom území. Európska rada vyzvala Rusko, aby využilo svoj vplyv, ktorý má nad separatistami, smerom k de-eskalovaniu násilia.

Únia dnes podpísala s Ukrajinou chýbajúce obchodné časti Asociačnej dohody. V záveroch EÚ konštatovala, že je pripravená prispieť k ekonomickej stabilizácii Ukrajiny na báze 750 miliónov, ktoré už uvoľnila Európska komisia. Koordinačné stretnutie donorov Ukrajiny sa má uskutočniť 8. júla v Bruseli. Rada sa tiež postavila sa za rozhodnutie Komisie nepovoliť vstup tovarom z Krymu, ktorého anexiu únia neuznáva.