Ukrajinci veria, že s pomocou EÚ všetko prekonajú

Rusko, Ukrajina, Východné partnerstvo

Konferencia EU Eastern Policy in the light of the Slovak Presidency in the EU Council, (zdroj: SFPA)

Konflikt na východe Ukrajiny si už vyžiadal vyše 10 tisíc obetí. Ďalších 22 tisíc bolo zranených, 1,7 milióna ľudí opustilo svoje domovy a vyše 1 milión obyvateľov odišlo do emigrácie. HDP Ukrajiny sa prepadlo o vyše 20 %.

„Ukrajina je dnes turbulentnou zónou,“ uviedol v pondelok Jurij Muška z ukrajinského ministerstva zahraničných vecí. Na bratislavskej konferencii EU Eastern Policy in the light of the Slovak Presidency in the EU Council hovoril o najaktuálnejších výzvach, ktorým čelí náš východný sused. Na úvod podujatia vyhlásil: „Veríme, že s pomocou Európskej únie sa nám podarí prekonať všetky problémy, ktorým dnes čelíme.“

Reformy v tieni konfliktu

Ukrajinská politická reprezentácia podmieňuje vypísanie volieb vo východných regiónoch stiahnutím ozbrojených jednotiek a získaním kontroly nad východnou hranicou. Ruský pohľad je taký, že Ukrajina najprv Donbasu pridelí špeciálny štatút, následne sa tam odohrajú voľby a až potom sa rozhodnú o hraniciach, vysvetlil Muška diametrálny rozdiel v nazeraní na kľúčový bod mierovej dohody z Minska.

Reformný proces tak naďalej sprevádzajú rokovania o budúcom politickom usporiadaní na východe. Nemecký diplomat Peter Wagner sa na konci minulého roku stal vedúcim podpornej skupiny Európskej komisie pre Ukrajinu. Jeho hlavnou úlohou je dohľad nad reformami. Časť jeho tímu preto permanentne pôsobí v Kyjeve.

V Bratislave predstavil fungovanie skupiny, ktorá vznikla ako jedna z mnohých európskych reakcií na revolučné hnutie Majdan. Dnes je vraj znakom bezprecedentnej podpory zo strany EÚ, keď Wagnerovi v rôznych obdobiach a v rôznych oblastiach pomáha 30 až 40 špecialistov.

Čítajte viac: Našej podpore pre Ukrajinu únava nehrozí

Vedúci podpornej skupiny povedal, že nespokojnosť niektorých s rýchlosťou reforiem na Ukrajine nie je úplne namieste: „Krajina veľká ako Ukrajina sa nedá zmeniť za 2 roky.“ Pomoc Ukrajine podľa neho nie je o výške dotácií ale o odhodlaní. Prvé výsledky sú vraj vidieť aj v boji proti korupcii.

Bývalý slovenský minister financií Ivan Mikloš je v súčasnosti spoločne s ďalšími stredoeurópskymi politikmi poradcom v Kyjeve. Potvrdil, že sa za posledné 2 roky po Majdane podarilo urobiť viac zmien než kedykoľvek predtým.

„Dalo sa spraviť viac a stále je potreba robiť viac,“ povedal Mikloš. Pozitívami sú podľa neho makroekonomický vývoj, reforma bankového sektoru a presadzovanie antikorupčnej legislatívy. Doplnil, že reformy sú mnoho viac politickým problémom ako technickým, no najúspešnejšie krajiny sú vždy tie, ktoré robia najdôkladnejšie reformy.

Kataryna Wolczuk z Centra ruských, európskych a eurázijských štúdií na University of Birmingham vníma asociačnú dohodu s Európskou úniou ako plán posunúť Ukrajinu vpred. Je to však dlhodobý plán, minimálne na 5-10 rokov.

Konflikt na východe mnohých šokoval a preto hľadajú rýchle riešenia. Dôvod, prečo sú na tom dnes napríklad pobaltské štáty lepšie, je podľa nej to, že po skončení obdobia komunizmu mali v pamäti fungujúce inštitúcie, ktoré to vznikli po rozpade impéria v roku 1918.

ČÍTAJTE AJ .PDF ŠPECIÁL VÝCHODNÁ POLITIKA >>>