Únia gratuluje Ukrajine k demokratickým voľbám

zdroj: http://www.flickr.com/photos/dreizackreisen/1441456821/

Ukrajinská tlač cituje premiérku Júliu Tymošenkovú, ktorá v pondelok večer vyhlásila, že neuznáva Janukovičove víťazstvo a plánuje spochybniť výsledok volieb na súde.

Tymošenková zatiaľ ignorovala výzvy medzinárodných pozorovateľov, aby priznala porážku a potriasla víťazovi pravicou. Víťazstvo niekdajšieho prezidenta Viktora Janukoviča podľa analytikov priblíži Kyjev opäť viac k Moskve.

Tesný náskosk Janukoviča, ktorý sa blíži k trom percentám pri ščítaní 99 % hlasov znamaná, že návrat Ukrajiny k stabilite nebude taký jednoduchý. V abslútnych číslach ide asi o rozdiel 600 000 hlasov.

Vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Catherine Ashton vo svojom oficiálnom vyhlásení gratuluje Ukrajincom k vysokej účasti v oboch kolách prezidentských volieb a ocenila pokojnú atmosféru v akej sa odohrali i férovú a otvroenú kampaň. "Európska únia ctí záväzok prehlbovať vzťahy s Ukrajinou a podporovať implementáciu reformnej agendy. Teší sa na spoluprácu s novou hlavou štátu za týmto účelom."

Výsledok podľa pozorovateľov potvrdil hlboké rozdelenie Ukrajiny. Tymošenková síce hovorí o podvode, ale nenaplnila svoje hrozby a nevyzvala ľudí, aby vyšli do ulíc. Analytici sa zhodujú, že sa Janukovičovi podarilo vyťažiť zo sklamania ľudí z "oranžovej revolúcie" a hlavne vývoja po nej, ktorý bol charakteristický politickým bojom medzi jej hlavnými predstaviteľmi Tymošenkovou a Viktorom Juščenkom.

„Bude tu pre Tymošenkovú pokušenie spochybniť výsledok“, hovorí Andrew Wilson, analytik think-tanku European Council on Foreign Relationa. Volební pozorovatelia pritom označili voľby za „pôsobivú ukážku“ demokracie a vyzvali na pokojné predanie moci. Neboli identifikované žiadne závažnejšie nedostatky.

Západní investori ale aj Moskva zatiaľ reagovali na víťazstvo Janukoviča opatrne. Neistota ohľadom výsledkov môže okrem iného zabrzdiť pomoc, ktorú Ukrajina očakáva od Medzinárodného menového fondu.

EurActiv/Reuters