Únia má plán na uvoľnenie vzťahov s Ruskom

Federica Mogheriniová v Európskom parlamente (zdroj: EK)

Udalosti na Ukrajine majú negatívny vplyv aj na oblasti, v ktorých chce Európska únia s Moskvou postupovať jednotne, píše sa v diskusnom materiály Európskej služby pre vonkajšiu činnosť.

Dokument, do ktorého nahliadli spravodajská agentúra Reuters či americký denník Wall Street Journal, hovorí o „proaktívnejšom“ prístupe k Rusku. Jeho výsledkom má byť možnosť spolupracovať na témach, akými sú konflikty v arabskom svete, šírenie Eboly alebo severokórejský jadrový program.

 Štvorstranový návrh šéfky európskej diplomacie Federici Mogheriniovej podmieňuje ďalšie kroky EÚ napĺňaním dohody z Minska. Časť sankcií, najmä tých voči veľkým ruským podnikom, by sa mohla zmierňovať ihneď, ako Kremeľ preukáže pozitívny prístup.

Sankcie, ktoré sa viažu na obsadenie Krymu ruskými vojskami a miernia skôr voči jednotlivcom, ostanú v platnosti. V prípade anektovaného polostrova je podľa zástupcov únie akýkoľvek posun nepravdepodobný.

S navrhovaným textom by sa pred pondelňajším rokovaním Rady pre zahraničné veci mali zoznámiť všetky krajiny dvadsaťosmičky.

Oslovené diplomatické zdroje uvádzajú, že jeho znenie je úspechom Francúzska, Talianska a ostatných štátov, ktoré chcú v záujme oživenia hospodárskych vzťahov odložiť spor o Ukrajine. Sankcie voči Rusku sa však majú intenzívnejšie prerokovávať až pred koncom ich platnosti v marci.

Ústretový ťah zo strany EÚ by pravdepodobne privítali aj ruskí politici. Premiér Dmitrij Medvedev včera na ekonomickom fóre v Moskve vyjadril nádej, že k normalizácii vzťahov príde už čoskoro. Závisí na tom podľa neho konkurencieschopnosť domácej ekonomiky.

Vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Federica Mogheriniová včera v Európskom parlamente hovorila o tom, že EÚ by sa mala prezentovať ako „mierová veľmoc“. S europoslancami sa zhodla na potrebe väčšej jednoty.

„Ak by sa dohodla spoločná línia celej únie, bude to pre všetkých výhodné, lebo takýmto spôsobom získame vplyv pri rokovaniach s ostatnými svetovými partnermi,“ povedal pre TASR člen výboru EP pre zahraničné veci Eduard Kukan (SDKÚ-DS/EPP).

Kukan upozornil, že sa v EÚ sformovali dve skupiny štátov. Jedna skupina chce zrušiť sankcie, tá druhá ich platnosť podmieňuje správaním Moskvy.

„Sankcie nie sú samé pre seba. Ak splnia účel, tak nie je prečo v nich pokračovať,“ konštatoval europoslanec.

EurActiv.sk/TASR