Únia oddialila bezvízový styk s Kosovom

Eurokomisár Dimitris Avramopoulos, (zdroj: Európska komisia)

Gruzínski a ukrajinskí držitelia biometrických pasov čoskoro na krátke pobyty v Európskej únii nebudú potrebovať víza. Európska komisia v piatok oznámila, že Kosovu k podobnému kroku chýba splnenie ôsmich podmienok, medzi ktorými je aj naďalej zlepšenie boja s organizovaným zločinom.

Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker po piatkovom stretnutí Európskej rady v Bruseli vyhlásil, že komisia prijala vo všetkých troch prípadoch pozitívne stanovisko.

Napriek tomu, že bezvízový styk sa Kosova zatiaľ netýka, eurokomisár pre migráciu, vnútorné záležitosti a občianstvo Dimitris Avramopoulos pochválil krajinu za výrazné zlepšenie.

„Som presvedčený, že Kosovo čoskoro splní všetky zvyšné požiadavky a Komisia bude môcť navrhnúť zrušenie vízovej povinnosti pre jeho občanov. Dúfam, že to bude možné na začiatku roku 2016. To by malo byť cieľom Kosova,“ uviedol Avramopoulos. Na posun k liberalizácii víz chce osobne dohliadnuť na budúcoročnej návšteve Prištiny.

O tom, že Kosovo sa zrušenia víz na krátkodobé pobyty opäť nedočká, vedeli jeho predstavitelia od začiatku minulého týždňa. Prvý kosovský premiér a dnešný šéf tamojšej diplomacie Hashim Thaçi za to Európsku úniu kritizoval na sociálnych sieťach. Napísal: „Toto absurdné a úmyselné odďaľovanie nielenže v krajine podporí extrémizmus, ale posilní aj frustráciu občanov Kosova.“

Malý balkánsky štát, ktorý neuznáva päť členských štátov EÚ, zažíva v súčasnosti najhoršiu politickú krízu od svojho vzniku vo februári 2008. Na január chystá opozícia verejné protesty. Schvaľovanie rozpočtu na rok 2016 narušili v polovici decembra opoziční poslanci vypustením slzotvorného plynu. Bolo to už šiesty raz v priebehu dvoch mesiacov.