Únia podpísala s Kubou prvú dohodu. Idú normalizovať vzťahy

Castro, Kuba EÚ

Jedno zo smútočných zhromaždení po Castrovej smrti. FOTO-TASR/AP

Európska únia podpísala dnes s Kubou dohodu o politickom dialógu a spolupráci.

Kuba bola doteraz jedinou krajinou Latinskej Ameriky, ktorá nemala uzavretú medzinárodnú dohodu o spolupráci s krajinami EÚ.

Dva týždne po Castrovej smrti

Dohoda bola uzavretá v rámci bruselského zasadnutia Rady EÚ pre zahraničné záležitosti. V mene EÚ ju podpísali vysoká predstaviteľka pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku Federica Mogheriniová a ministri zahraničných vecí členských krajín EÚ.

Za Kubu dohodu podpísal minister zahraničných vecí Bruno Rodríguez Parrilla.

K uzavretiu vôbec prvej dohody medzi EÚ a Havanou, ktorá by mala prispieť k posilneniu politického dialógu, spolupráce a demokracie, došlo dva týždne po smrti bývalého kubánskeho vodcu Fidela Castra. Mogheriniová na stretnutí s novinármi pripomenula, že ide o komplexnú obchodno-právnu dohodu, z ktorej budú profitovať podnikatelia, investori a občania oboch strán.

Dohoda v praxi znamená otvorenie novej éry v bilaterálnych vzťahoch, pretože zároveň je aj zrušením zákona z roku 1996, v ktorom Únia stanovila sériu podmienok pre normalizáciu vzťahov, najmä v oblasti ľudských práv.

Separátne rokovania o ľudských právach

Oblasť ľudských práv je predmetom separátnych rokovaní medzi EÚ a Kubou: vyjednávačom v mene Európskej vonkajšej služby, ktorej šéfuje Mogheriniová, je bývalý šéf gréckej diplomacie Stavros Lambrinidis.

Tieto rokovania sú okrem iného zamerané na ústavné, právne a administratívne aspekty slobody združovania a slobodnej účasti občianskych združení na politickom živote Kuby.

O normalizácii vzťahov medzi Bruselom a Havanou rozhodli Mogheriniová a Rodríguez Parrilla už v apríli 2015. Koncom vlaňajšieho roka sa pre postupnú normalizáciu vzťahov s Kubou rozhodol aj americký prezident Barack Obama, ktorý v marci 2016 uskutočnil historickú návštevu Kuby.

Dnes podpísanú politickú a obchodnú dohodu musí schváliť aj Európsky parlament a následne ju musia schváliť i národné parlamenty všetkých 28 členských štátov EÚ.

Lajčák dohodu privítal

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák privítal dohodu o politickom dialógu a spolupráci medzi Európskou úniou a Kubou, ktorú podpísali dnes v Bruseli ministri zahraničných vecí členských krajín EÚ.

Šéf slovenskej diplomacie považuje túto dohodu za veľmi významnú, lebo zásadným spôsobom mení politiku EÚ voči Kube, a dodal, že je rád, že k jej podpísaniu došlo počas slovenského predsedníctva v Rade EÚ.

„Podpisom tejto dohody zaniká spoločná pozícia EÚ z roku 1996, ktorá obmedzovala kontakty na politickej úrovni a ekonomickú spoluprácu. Jej podpisom sa otvára priestor na normálnu komunikáciu a spoluprácu s Kubou. Je to zásadný obrat EÚ a my sa z toho tešíme,“ skonštatoval Lajčák v Bruseli.

Dohoda medzi Bruselom a Havanou otvára novú éru vzťahov, ktorá okrem politickej a obchodnej spolupráce zahŕňa aj posilnenie kultúrnych vzťahov s dôrazom na uchovanie kultúrneho dedičstva, spoluprácu v boji proti drogám a kriminalite, a tiež sociálny rozvoj.

Telička žiada rešpektovanie ľudských práv

Český liberálny europoslanec Pavel Telička zase pri tejto príležitosti vyzval EÚ, aby požadovala od Kuby rešpektovanie ľudských práv.

Telička, ktorý je druhým podpredsedom skupiny liberálov a demokratov v Európskom parlamente (ALDE), inicioval stretnutie so zástupcami viac ako 30 organizácií kubánskeho opozičného hnutia.

Išlo o zástupcov domácej i exilovej opozície, medzi ktorými bol aj držiteľ Sacharovovej ceny Guillermo Fariňas.

Na dvojdňovom stretnutí na Floride kubánski opozičníci diskutovali o budúcnosti Kuby a o perspektívach pre vzťahy ostrovnej krajiny s EÚ. Telička dnes v správe pre médiá pripomenul, že na záver tohto stretnutia jeho účastníci prijali spoločné vyhlásenie, ktoré formuluje šesť žiadostí pre vládu v Havane.

Treba hovoriť s opozíciou

„Verím, že dohoda o spolupráci medzi EÚ a Kubou môže otvoriť nový priestor pre zlepšenie vzťahov, ale EÚ musí pri tejto dohode trvať na dodržiavaní ľudských práv a základných slobôd,“ uviedol Telička.

Spresnil, že podstatné zlepšenie v tejto oblasti sa musí stať základným predpokladom pri rokovaniach Bruselu s kubánskou vládou a pri presadzovaní ekonomických záujmov EÚ.

Telička odkázal šéfke spoločnej diplomacie EÚ Federice Mogheriniovej, že si musí uvedomiť, že na Kube existuje politická opozícia voči vláde, a nie iba ochrancovia ľudských práv.

Zdôraznil, že predstavitelia EÚ sa musia spojiť aj s predstaviteľmi tejto opozície a vypočuť si ich názory ešte pred tým, ako bude dohoda s Kubou ratifikovaná.