Únia posilní hranice s Tureckom, Orbán je pripravený brániť Schengen na sto percent

utečenecká kríza Turecko

Turecký utečenecký tábor. FOTO-TASR/AP (Emrah Gurel)

Európska agentúra pre riadenie operačnej spolupráce na vonkajších hraniciach členských štátov Európskej únie (Frontex) pomôže Bulharsku na jeho žiadosť s ochranou štátnych hraníc vrátane tureckej.

Maďarský premiér Viktor Orbán zase z Brazílie odkázal, že Maďarsko na 100 percent ochráni vlastné štátne hranice, a to aj vtedy, ak Ankara realizuje svoju hrozbu a vpustí na starý kontinent masy migrantov.

Frontex vyslal do Bulharska 100 osôb

Ako potvrdila v utorok 24. augusta vo Varšave hovorkyňa agentúry Izabella Cooperová, do Bulharska vyslali už 100 ďalších osôb, ktoré budú umiestnené na bulharsko-tureckej, respektíve bulharsko-srbskej štátnej hranici.

Informáciu priniesla tlačová agentúra DPA.

Bulharská vláda chce zabrániť, aby sa po marcovom uzavretí balkánskej migračnej trasy vytvoril ďalší koridor pre utečencov vedúci cez územie krajiny. Sofia sa preto už na sklonku júla obrátila so žiadosťou o pomoc na Frontex.

Orbán sa hrozieb Turecka neobáva

Maďarsko na 100 percent ochráni vlastné štátne hranice, a to aj vtedy, ak Ankara realizuje svoju hrozbu a vpustí na starý kontinent masy migrantov. V rozhovore pre brazílske periodikum Folha de S. Paulo to vyhlásil maďarský premiér Viktor Orbán.

“Európske krajiny nedokážu dodržať vlastný prísľub daný Turecku,” poznamenal predseda maďarskej vlády na margo prípadného zavedenia bezvízového režimu pre občanov krajiny polmesiaca, ktoré označil za “nemožné”.

Podľa jeho slov ide o “obrovský problém, citlivú otázku”, avšak osobne sa hrozieb Ankary neobáva.

Maďarsko hranicu obráni na sto percent

“Turecko to nemôže urobiť, pretože maďarská štátna hranica je vstupnou bránou do Európy, a my ju na sto percent ochránime,” zdôraznil.

Viktor Orbán sa vyslovil za stabilitu Turecka a podporil aj súčasného prezidenta tejto krajiny Recepa Tayyipa Erdogana. “Ak v Turecku nebude stabilita, bude to problém pre celý región. Musíme podporovať tureckú vládu,” podčiarkol.

Zároveň však naznačil, že prípadné uplatnenie trestu smrti, ktoré zvažuje vládny kabinet v Ankare v súvislosti so zmareným pokusom o štátny prevrat z 15. júla 2016, by pre eurázijskú krajinu znamenalo odklon od cesty do Európskej únie.

Trumpova politika je pre EÚ najlepšia

Brazílske noviny pripomenuli skoršie Orbánove slová o tom, že pre Európsku úniu je najlepšia zahraničná politika amerického republikánskeho prezidentského kandidáta Donalda Trumpa.

Na tento postoj sa podľa periodika spýtal hosťa z Budapešti na nedeľňajšej recepcii v Riu de Janeiro aj šéf brazílskej diplomacie.

Viktor Orbán mu podľa tlačovej agentúry MTI potvrdil slovami: “Áno, Trumpova zahraničná politika by pre nás bola najlepšia. Demokrati sa domnievajú, že netreba kontrolovať vstup migrantov do Európy, a to je veľmi nebezpečné. Trump sa zastáva kontroly prisťahovalcov. Ďalej je proti budovaniu demokracie v iných krajinách, a v tom s ním súhlasím.”

Migranti budujú paralelnú spoločnosť

Na otázku, či by príchod utečencov nepomohol pri riešení demografických problémov v Európskej únii, Viktor Orbán odpovedal jednoznačne: “Nikdy. Oni môžu spôsobiť vážnejší problém, pretože budujú v Európe paralelnú spoločnosť. Migranti prichádzajú s odlišným ponímaním kultúry a tieto paralelné spoločnosti sú nebezpečné a destabilizujú krajiny EÚ. Chceli by sme, aby sa maďarský národ zachoval ako charakterom integrovaná spoločnosť.”

Viktor Orbán patrí medzi prominentných návštevníkov Olympijských hier 2016, ktoré sa v nedeľu večer miestneho času skončili v Riu de Janeiro.

Svoj pobyt v Brazílii využil na propagáciu kandidatúry maďarskej metropoly Budapešť, ktorá sa uchádza o usporiadanie OH v roku 2024.