Únia predĺžila Rusku sankcie o ďalších šesť mesiacov

Ilustračný obrázok. [EPA-EFE/STEPAN FRANKO]

Európska únia stále nevidí dôvody pre odstránenie sankcií proti Rusku, ktoré zaviedla po nelegálnej anexii Krymského polostrova.

Európska únia vo štvrtok o ďalších šesť mesiacov predĺžila sankcie proti ruským úradníkom, poslancom a vojenským dôstojníkom, ktorých Brusel viní zo zasahovania do vnútorných záležitostí Ukrajiny.

Predstavitelia Rady EÚ potvrdili, že sankcie v podobe zmrazenia majetku a zákazu vycestovania do krajín EÚ budú predĺžené do 15. marca 2019. Dôvodom predĺženia reštrikčných opatrení, ktoré sa týkajú 155 fyzických osôb a 44 právnych subjektov, je, že nedošlo k odstráneniu dôvodov, ktoré viedli k zavedeniu sankcií.

Únia uvalila sankcie na šesť firiem, ktoré sa podieľali na Putinovej "stavbe storočia"

Tri z firiem, ktoré prispeli k stavbe mosta spájajúceho Rusko s anektovaným Krymom, patria ruskému veľkopodnikateľovi Arkadijovi Rotenbergovi, zaradenému na sankčný zoznam EÚ od júla roku 2014.

„Zhodnotenie situácie neopodstatnilo akékoľvek zmeny v sankčnom režime, píše sa vo vyhlásení.

Osoby a organizácie na „čiernom zozname“ EÚ, medzi ktorými sú aj osoby žijúce na Kryme, čelia obvineniu z aktivít, ktoré „podkopávajú alebo ohrozujú územnú celistvosť, zvrchovanosť a nezávislosť Ukrajiny“.

EÚ uložila sankcie proti Rusku po tom, ako v roku 2014 došlo k nelegálnej anexii Krymského polostrova. Únia odmieta uznať ruskú vládu nad Krymom. EÚ okrem toho zaviedla aj ekonomické sankcie voči Rusku zamerané na konkrétne sektory ruskej ekonomiky. Tie sú v platnosti do 31. januára 2019.