Únia sa Trumpovi odmieta podvoliť, ide chrániť európske firmy v Iráne

Federica Mogheriniová a Mohammad Javad Zaríf. [EPA-EFE/Herbert Neubauer - Austria Out]

Európska únia v piatok (18. mája) oficiálne znovu aktivuje takzvané blokujúce nariadenie, ktorým chce európske firmy, ktoré podnikajú v Iráne, ochrániť pred dôsledkami amerických sankcií. Podľa agentúry DPA to vo štvrtok oznámil predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker na neformálnom summite EÚ a západného Balkánu, ktorý sa koná v bulharskej metropole Sofia.

V súlade s týmto predpisom budú mať európske firmy pôsobiace v Iráne zakázané, aby rešpektovali sankcie, ktoré voči Teheránu opätovne zaviedli USA. Cieľom takéhoto opatrenia je zachrániť iránsku jadrovú dohodu z roku 2015 po tom, čo americký prezident Donald Trump začiatkom mája oznámil, že USA od nej odstupujú a zároveň obnovia sankcie voči Iránu i spoločnostiam, ktoré v tejto krajine podnikajú.

Podľa týždenníka Politico s odvolaním sa na diplomatické zdroje Únia zvažovala tri scenáre: viac európskych investícií do Iránu prostredníctvom Európskej investičnej banky, pokračovanie v „starej politike“ ignorovania amerických sekundárnych sankcií a platby za iránsku ropu v eurách namiesto amerických dolárov. To je pre Irán dôležité z toho dôvodu, že ropný sektor je kľúčovým pre jeho ekonomiku.

Irán dal Únii pre jadrovú dohodou 60-dňové ultimátum

Šesťdesiatdňová lehota Iránu pre Európsku úniu má garantovať realizáciu jadrovej dohody po tom, čo od nej odstúpili Spojené štáty.

Macron: Únia musí stáť pri firmách, ktoré chcú podnikať v Iráne

O ochrane dohody, ale aj firiem, ktoré s iránom spolupracujú, hovoril dnes  na tlačovej konferencii aj francúzsky prezident Emmenuel Macron.

Na otázku, či je znepokojený oznámením francúzskeho koncernu Total, že sa možno bude musieť stiahnuť z Iránu, Macron odpovedal, že každá spoločnosť, ktorá je aktívna na viacerých trhoch, musí prijať vlastné rozhodnutia. Vyjadril však pochopenie pre veľké firmy, ktoré sa snažia ochraňovať svoje aktivity v Spojených štátoch, a dodal, že Únia musí stáť pri menších firmách, ktoré chcú pokračovať v podnikaní v Iráne.

„Medzinárodné spoločnosti so záujmami v mnohých krajinách prijímajú vlastné rozhodnutia podľa svojich vlastných záujmov. A aj naďalej by mali mať túto slobodu,“ uviedol francúzsky prezident po príjazde na summit lídrov krajín Európskej únie do Sofie.

Únia zatiaľ neplánuje odstúpiť od jadrovej dohody s Iránom

Európska únia naďalej podporuje dohodu o obmedzení iránskeho jadrového programu, ktorú spochybňuje americký prezident Donald Trump.

„Je však dôležité, aby sa firmy – a predovšetkým stredne veľké firmy, ktoré sú na amerických alebo iných trhoch možno menej angažované – mohli rozhodovať slobodne.“

Francúzsko podľa Macrona podporuje návrhy Európskej komisie, týkajúce sa ochrany a kompenzácií pre európske firmy, ktoré môžu zasiahnuť sankcie Spojených štátov za ich obchodovanie s Iránom.

Po stretnutí v Bruseli Iránu prísľuby nestačili

„(Utorkové) stretnutie v Bruseli vyslalo pozitívne politické posolstvo, bol to iba začiatok – nestačilo to,“ citovala ministra zahraničných vecí Mohammads Džaváds Zarífa iránska tlač.

Teherán od svojich európskych partnerov v záujme záchrany medzinárodnej jadrovej dohody očakáva praktické kroky, uviedol Zaríf ešte vo štvrtok (17. mája).

„Potrebujeme praktické opatrenia, ktoré môžeme prezentovať vedeniu v Teheráne, aby mohlo dospieť ku konečnému rozhodnutiu“ ohľadne toho, či Irán od dohody tiež neodstúpi, dodal minister.

Mogheriniová: Iránsku jadrovú dohodu otvárať nepotrebujeme

Jadrová dohoda medzi Iránom a svetovými mocnosťami „funguje“ a netreba ju znova otvárať, zhodnotila v stredu šéfka európskej diplomacie Federica Mogheriniová.

Najvyššia diplomatka Únie sa takto vyjadrila po stretnutí so zástupcami všetkých štátov podieľajúcimi sa na vyjednávaní o dohode (Čína, Francúzsko, …

Európske veľmoci a Teherán sa v utorok (15. mája) na stretnutí v Bruseli zaviazali, že budú spoločne pracovať na záchrane iránskej jadrovej dohody z roku 2015 aj napriek rozhodnutiu amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Dá sa preto predpokladať, že Irán rozhodnutie členských štátov zo Sofie ocení.

USA odstupujú od dohody s Iránom, Európa je z rozhodnutia rozčarovaná

Americký prezident Donald Trump podľa očakávaní včera (8. mája) oznámil, že Spojené štáty odstúpia od dohody o iránskom jadrovom programe. Európska únia ostala z nediplomatického kroku rozčarovaná.

Šéfka diplomacie Európskej únie Federica Mogheriniová a ministri zahraničných vecí Francúzska, Británie a Nemecka po rozhovoroch so Zarífom uviedli, že snahy o záchranu jadrovej dohody zamerané na ekonomické, obchodné a bankové záležitosti by mohli vyústiť do „praktických riešení už v nasledujúcich niekoľkých týždňoch“.

„Ako veľmi dobre viete, máme (s Iránom) mnoho názorových nezhôd. Ale ak bude jadrová dohoda platiť, máme väčšie šance, že vyriešime aj akékoľvek ďalšie problémy,“ vysvetlila šéfka diplomacie EÚ.

„Nebude to jednoduché, to je nám všetkým jasné. Ale ak chceme mať túto dohodu a zaistiť, že pri nej zotrvá aj Irán a bude dodržiavať jej podmienky, potom sa o nej musíme rozprávať,“ vyhlásil nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas.

Európske veľmoci a Teherán sa v utorok na stretnutí v Bruseli zaviazali, že budú spoločne pracovať na záchrane iránskej jadrovej dohody z roku 2015 aj napriek odhodlaniu amerického prezidenta Donalda Trumpa, že ju zničí.