Únia si rozdelí 60 tisíc azylantov

Jean-Claude Juncker a Donald Tusk (zdroj: Európska rada)

Schválenie programu relokácie sa počas dňa zdalo nepravdepodobné. Nočné rokovania na summite všetko zmenili. Počas noci sa dokonca vynorili správy o rozporoch medzi predsedom Európskej komisie Jeanom-Claudom Junckerom a predsedom Európskej rady Donaldom Tuskom.

Povinnosť kvót je v prípade utečencov sekundárna, vysvetľoval neskoro v noci Juncker. Opakovane zdôraznil, že ho „nezaujíma číslo 28, ale najmä 60 tisíc“.

V otázke kvót sa konsenzus nezrodil. Členské štáty sa ale dohodli na prerozdelení 40 tisíc migrantov z Talianska a Grécka počas nasledujúcich dvoch rokov. Lídri EÚ odobrili aj  presídlenie 20 tisíc utečencov z mimoeurópskych krajín. Konkrétnejšiu schému predstavia v júli ministri vnútra.

Tusk uviedol, že osoby, ktoré nemajú právo byť v únii, sa musia vrátiť. „Som presvedčený, že nebude žiadna solidarita, pokiaľ nebudú migranti riadne zaregistrovaní.“ EÚ v tomto smere ponúkne logistickú aj finančnú pomoc.

Niekdajší poľský premiér prezradil, že s prerozdeľovaním mali napokon najväčší problém Bulhari a Maďari, ktorí majú sami starosti s návalom migrantov z tretích krajín. Je pravdepodobné, že sa ich nespokojnosť bude ďalej riešiť.

Unikajúcim informáciám na Twitteri netreba veriť, povedal Juncker na margo možného sporu s Tuskom. „Keď sa rozhodnem pre samovraždu, on tiež,“ žartoval unavený predstaviteľ Komisie.

Predpoklad postavený na hlavu

„V Európe sú ešte miesta, kde slnko nezapadlo,“ okomentoval nočné rokovania Európskej rady člen litovskej delegácie. Ani tesne pred treťou hodinou v noci nebol jasný koniec povinných kvót. Niektoré členské štáty, vrátane Slovenska, prišli na summit s rozhodným, odmietavým stanoviskom.

„Neviem si predstaviť, že je európske a solidárne niekoho nútiť za každú cenu niečo robiť,“ povedal premiér Robert Fico pred stretnutím lídrov európskej dvadsaťosmičky. Slovenská republika, krajiny V4, pobaltské štáty, Španielsko či Fínsko zaujali podobné stanovisko.

Fico si preto želal vypustenie povinných kvót zo záverov ER. Na dobrovoľnej báze vraj Slovensko dokáže urobiť pre migrantov viac.  

Preseda českej vlády Bohuslav Sobotka pricestoval do Bruselu s jasným mandátom odmietnuť povinné prerozdeľovanie. V tejto súvislosti odmietol aj dočasné riešenia, lebo tie sa môžu zmeniť na trvalé.

Ekonomických migrantov treba vracať do krajiny pôvodu. Iné riešenie neexistuje, vysvetlil český premiér, ktorý sa vyslovil aj za budovanie utečeneckých nárazníkových pásiem mimo Európy.

Čo znamená nepovinné?

„Tí, čo tvrdia, že migrácia je problém, ktorý sa dá vyriešiť uzatvorením hraníc, jednoducho nevravia pravdu,“ povedal podvečer v Bruseli predseda Európskeho parlamentu Martin Schulz.

Následne ale Schulz optimisticky naznačil, že viaceré členské štáty si spravili „domácu úlohu“ a prišli s alternatívnymi pohľadmi na riešenie krízy s utečencami: „Máme vynikajúce návrhy, čoskoro by sme sa mohli dohodnúť.“

Situácia sa s pribúdajúcim časom menila k horšiemu. Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker hovoril ešte pred summitom o nemennosti návrhu na relokáciu azylantov z Talianska a Grécka. Neskôr však údajne vyjadril znechutenie nad egoizmom členských štátov.

Predseda talianskej vlády Matteo Renzi bol tiež nahnevaný na postoj niektorých krajín. „Diskusia priniesla skutočne napäté momenty,“ komentoval francúzsky prezident François Hollande.

Predseda ER Donald Tusk bol od začiatku opatrnejší. Pripomínal, že chýbajúci konzenzus nemôže byť ospravedlnením pre ničnerobenie.

Nakopon v noci hovoril, že sa únia pokúsi uplatniť španielske skúsenosti s prílivom migrantov na Kanárske ostrovy. Zrejme ako mierny ústupok menej presvedčeným členom EÚ spomenul aj urýchlenie vyjednávania o návrate ilegálnych migrantov.

Výsledok prvého dňa na zasadaní Európskej rady je prekvapením.

O Británii iba na okraj

David Cameron nepripravil na summit žiadne konkrétne požiadavky na reformu Európskej únie. Na 25-sekundovej tlačovej konferencii hovoril britský premiér o začatí procesu.

Prvé návrhy budú na svete možno v septembri, výsledky rokovaní najskôr na konci roku. „O základných európskych hodnotách sa nebude rokovať,“ komentoval Cameronove požiadavky Donald Tusk.