Únia Stredomoria dostala zelenú

Francúzsky prezident Nicolas Sarkozy a nemecká kancelárka Angela Merkelová sa na jarnom summite Rady dohodli na definitívnej podobe Únie Stredomoria. Mala by plniť niekoľko cieľov:

  • rozvíjanie energetických vzťahov,
  • boj proti znečisteniu životného prostredia stredomorskej oblasti,
  • posilnenie pozorovania námornej dopravy a "spolupráce v oblasti civilnej bezpečnosti",
  • vytvorenie stredomorskej verzie programu študentskej mobility Erasmus,
  • vytvorenie vedeckej komunity Európy a jej južných susedov.

Sarkozy predstavil Úniu Stredomoria pôvodne ako exkluzívny klub, ktorý by združil stredomorské krajiny a ich susedov z EÚ. Pôvodne nemalo ísť o partnerstvo krajín s EÚ ako celkom.

Sarkozyho návrh sa stretol s veľkou kritikou, predovšetkým zo strany Nemecka. Kancelárka Merkelová namietala, že takto vytvorený klub by sa stal konkurentom EÚ a mohol by ju vnútorne rozdeliť na skupinu južných štátov a zvyšok.

Nicolas Sarkozy pod tlakom ostatných členov EÚ súhlasil, že do iniciatívy sa môžu zapojiť všetky členské krajiny. Súhlasil tiež so zmenou mena zoskupenia. Pôvodne Stredomorská únia sa bude volať “Úniou Stredomoria”.

Projekt by mal úplne nahradiť doterajší Barcelonský proces a mal by mať presne definovanú organizačnú štruktúru (EurActiv 13/03/08). Okrem verejných financií by malo partnerstvo čerpať aj zo súkromných zdrojov. Sarkozy verí, že ich výška dosiahne až 14 mld. eur.

Nástrojom partnerstva budú pravidelné summity opakujúce sa po dvoch rokoch. Francúzsko presadilo, že ako prvé budú Únii Stredomoria predsedať južné štáty EÚ.

Pozície

Francúzsky prezident Nicolas Sarkozy povedal, že “Európa sa viac neotáča k Únii Stredomoria chrbtom”. Poprel kritiku, že by bol projekt plánovaný ako záležitosť Francúzska: “Nikdy som nemal myšlienku vyradenia akýchkoľvek štátov EÚ [..] nikdy som [projekt] nepovažoval za rivala EÚ”. Podľa neho je dôležité, že dohoda je kompromisom všetkých členských krajín, teda nemá len regionálny charakter. Súčasne poďakoval nemeckej kancelárke za podporu a dodal, že ich spolupráca bola “skutočnou nemecko-francúzskou osou”.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová vysvetlila dôvody, pre ktoré podporila Úniu Stredomoria. Podľa nej sa Barcelonský proces “spomaľoval a potreboval byť oživený”. Pripustila, že nový projekt bude aj z politického hľadiska významnejší a členské krajiny ho preto podporia. Aj napriek tomu, že dala Únii zelenú, zatiaľ nepotvrdila svoju účasť na inauguračnom summite, ktorý sa uskutoční 13. júla v Paríži.

Hans-Gert Pöttering, predseda Európskeho parlamentu, povedal: “Je dôležité, že Únia Stredomoria, v akejkoľvek podobe, by mala posilniť ďalší Barcelonský proces”. Podľa neho sa do projektu musia zapojiť všetky členské krajina a zároveň aj Európsky parlament.

Slovinský premiér Janez Janša, ktorého krajina v súčasnosti predsedá EÚ: “Teraz je otázkou robiť to, čo je potrebné, aby mohol projekt uzrieť denné svetlo”. Na otázku, čo bude s Barcelonským procesom, povedal, že nie je to jeho pochovanie ani zánik, ale skôr prispôsobenie aktuálnej dobe. “Časy sa zmenili a my sa musíme prispôsobiť”, dodal.

Alfred Gusenbauer, rakúsky kancelár, sa obáva, že veľké členské krajiny môžu v projekte obchádzať menších partnerov. Povedal: “Čo je pre nás podstatné, je, že to nie je nejaká špeciálna gril párty pre niekoľko členských štátov”.

Michael Emerson z Centra pre európske politické štúdiá považuje projekt za “príležitosť racionalizovať a oživiť súčasný súbor politík EÚ voči Stredomoriu, ktoré uviazli v únavnej letargii”.

Nasledujúce kroky

  • 13. júl 2008: Účastníci špeciálneho summitu v Paríži oficiálne založia Úniu Stredomoria. Lídri EÚ požiadali Európsku komisiu, aby naplánovala detaily oficiálnej udalosti.