Unikla tajná správa o korupcii v Bulharsku

Správa z dielne OLAF, Európskeho úradu pre boj proti podvodom, popisuje korupčné schémy pri zneužívaní predvstupovej pomoci pre poľnohospodárstvo a regionálny rozvoj v rámci programu SAPARD. Zneužité mali byť prostriedky až do výšky 6,1 miliónov eur.

Únik informácií prichádza v nevhodnom čase najmä pre Európsku komisiu, ktorá sa chystá 23. júla vydať kľúčovú správu o pokroku Bulharska a Rumunska v boji proti korupcii a v reforme súdnictva.

Správa sa dostala na svetlo sveta údajne po stretnutí podpredsedníčky vlády Bulharska poverenej európskymi fondami, Megleny Plugchievy, a členmi súdnej rady, čo je navyšší súdny administratívny orgán v Bulharsku.

Plugchieva neskôr vyhlásila, že je „nepríjemne prekvapená, že úradníci, od ktorých očakávala konkrétne kroky v boji s korupciou, namiesto toho ohrozili vyšetrovanie tým, že nechali uniknúť citlivé informácie do médií.

Hovorkyňa OLAF pre EurActiv, uviedla, že úrad je „veľmi nešťastný“ z toho, že sa správa dostala na verejnosť. Ako vysvetlila, je bežným postupom, že OLAF posiela kópie správ národným orgánom, tieto dokumenty sú však tajné.

Komisia prostredníctvom svojho hovorcu odkázala, že ľutuje, že „opäť unikla rutinná korešpondencia“, pretože narušenie jej dôverného charakteru podkopáva boj proti korupcii a organizovanému zločinu. Únik informácií navyše považuje za vážny problém v komunikácii medzi Bruselom a Sofiou.

Správa pojednávala o spôsobe, akým dochádzalo k podvodom, ktorých sa mali dopúšťať podnikatelia, ktorých OLAF nazýva „skupina Nikolov-Stojkov“. Mario Nikolov a Ljudmil Stojkov boli pred rokom a pol zatknutí pre podozrenia zo zneužívania fondov SAPARD, zakrátko ich ale prepustili. Bulharský premiér Sergei Stanišev bagatelizoval uniknutý dokument vyhlásením, že problémy tohto typu s poľnohospodárskymi fondami majú všetky krajiny. „Sme v procese učenia sa, ako pracovať s fondami EÚ s maximálnou efektívnosťou a transparentnosťou“, citujú Staniševa bulharské noviny Dnevnik.  

Podľa agentúry Reuters, ktorá sa odvoláva na zdroje z prostredia EÚ, Komisa po budúcotýždňovom zverejnení správy odstrihne Bulharsko od 500 miliónov eur v podobe fondov. Očakáva sa, že Komisia upozorní Sofiu, že ak nebude bojovať proti korupcii lepšie, stratí aj budúcu finančnú pomoc. Komisia by mohla napríklad odňať akreditácie platobným agentúram. Rumunská BBC tvrdí, že k Bukurešti bude Komisia v júlových správach menej kritická ako k Bulharsku.