Úniu šokovalo násilie v Kyjeve

Ukrajina včera prežila najhoršie krviprelievanie od sovietskych čias. Na krízovom zasadnutí v Bruseli o nej rokovali aj ministri zahraničných vecí Európskej únie. Prijali viacero opatrení vrátane zákazu vydávania víz, zmrazenia účtov a pozastavenia exportu techniky na potláčanie protestov.

Únia sa odmietla vyjadriť, koho sa cielené sankcie dotknú. Predstavitelia EÚ pripustili, že sankcie môžu zahŕňať aj ministrov, ale ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyča nateraz nie. Vedúci protestov, ak budú uznaní za vinných, sa na zozname potrestaných môžu ocitnúť tiež.

„Myslím, že (ministri) boli skutočne znepokojení a šokovaní rozsahom násilia, ku ktorému došlo, a to bude viesť našu dnešnú aj zajtrajšiu agendu“, povedala vysoká predstaviteľka pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Catherine Ashtonová.

Podľa Ashtonovej sa rozsah sankcií bude meniť s ohľadom na ďalší vývoj na Ukrajine. Únia začne na počiatočnom zozname ľudí, ktorých sa sankcie týkajú, pracovať ihneď, ale jeho zverejnenie bude údajne ešte niekoľko dní trvať.

Ministri vyzvali na okamžité zastavenie násilia a žiadajú nezávislé vyšetrovanie. Vlády EÚ sa tiež dohodli sa prehodnotení vývozných licencií pre celú škálu vojenského materiálu, no nepodporili všeobecné zbrojné embargo.

„Všetci sme zdôraznili potrebu rýchleho a efektívneho postupu,“ uviedol britský minister zahraničia William Hague. „V únii sa rozšírila hrôza z miery strát nevinných životov,“ dodal Hague.

„Je dobré, že sme potvrdili to, že Európska únia je pripravená reagovať v prípade zhoršenia situácie a tá situácia sa zhoršila,“ povedal na margo rokovaní v Bruseli slovenský minister Miroslav Lajčák.

Diplomati vravia, že ak bude krviprelievanie pokračovať, únia zoznam nástrojov a potrestaných mien rozšíri.

Kyjevské rokovania

Európska dvadsaťosmička sa zároveň pokúša sprostredkovať mierové riešenie konfliktu.

Ministri zahraničných vecí Francúzska, Nemecka a Poľska sa k svojim kolegom v Bruseli nepripojili. Priamo v Kyjeve sa snažili priviesť k dohode zástupcov vlády a opozície.

Spravodajský portál Leviy Bereg dnes ráno napísal, že opozícia spoločne s ministrami zahraničia Frankom-Walterom Steinmeierom (Nemecko), Laurentom Fabiusom (Francúzsko) a Radoslawom Sikorskim (Poľsko) navrhli Janukovyčovi nasledovný mierový plán:

  • návrat k ústave z roku 2004 a vyhlásenie neplatnosti zákonov z roku 2010, ktoré dali prezidentovi nové právomoci, do 24 hodín
  • vznik novej koaličnej vlády do desiatich dní
  • spoločne s EÚ vyšetrenie všetkých zločinov proti pokojne protestujúcim občanom od decembra 2013
  • skóre doladenie ústavy z roku 2004

Dokument obsahujúci tieto ustanovenia bol poskytnutý na podpis prezidentovi, ktorý tak podľa najnovších informácií údajne urobí dnes okolo desiatej hodiny.

Voči úspechu dohody sú však zatiaľ skeptickí viacerí európski odborníci.

(EurActiv/Reuters)